Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

25. februára 2009

Politikov stále rozdeľuje fórum poslancov a zásah polície



OSTRIHOM 25. februára (WEBNOVINY) - Slovenských a maďarských politikov stále rozdeľuje pohľad na Fórum poslancov Karpatskej kotliny a policajný zásah na futbalovom štadióne v Dunajskej Strede na jeseň 2008. Zhodu v týchto otázkach ...



Zdieľať
OSTRIHOM 25. februára (WEBNOVINY) - Slovenských a maďarských politikov stále rozdeľuje pohľad na Fórum poslancov Karpatskej kotliny a policajný zásah na futbalovom štadióne v Dunajskej Strede na jeseň 2008. Zhodu v týchto otázkach nenašli ani členovia zahraničných výborov slovenského a maďarského parlamentu, ktorí dnes rokovali v Ostrihome. Slovenská strana stále tvrdí, že Fórum poslancov Karpatskej kotliny má extrateritoriálne účinky. Maďarskí politici to však neuznávajú. "Naopak, my si myslíme, že uznesenie NR SR (o Fóre poslancov Karpatskej kotliny - pozn. SITA), bolo zasahovaním do záležitostí maďarského parlamentu," vyhlásil šéf maďarského zahraničného výboru Zsolt Németh. Podľa neho v duchu základnej zmluvy medzi SR a MR mal slovenský parlament pred prijatím uvedeného uznesenia viesť konzultácie s maďarskou stranou. Maďarskí poslanci však súhlasili s tým, aby slovenský zahraničný výbor predložil právnu analýzu svojich výhrad k inštitucionalizácii fóra. "Predložíme právnu analýzu v čom vidíme extrateritorialitu," dodal predseda slovenského výboru Boris Zala.


Podľa Németha bol policajný zákrok v Dunajskej Strede neprimeraný a za vážny problém považuje, že slovenská strana nepredložila na žiadosť maďarskej vlády adekvátne dôkazy, naopak, dostala odpoveď, že ministerstvo vnútra nie je videopožičovňa. Zala však zdôraznil, že z výtržníctva netreba robiť problém národnostných menšín. "Polícia v súlade so zákonom zasiahne pri akomkoľvek výtržníctve, nech ho robí Slovák, Brit, Maďar alebo Srb. Výtržníctvo je vždy výtržníctvo," povedal Zala.

Inštitucionalizácia fóra a policajný zásah v Dunajskej Strede zaradili poslanci oboch výborov do katalógu problémov, ktoré existujú medzi oboma krajinami. Podľa Németha výpočet problémov je dlhší na slovenskej strane. "On vidí viac problémov na slovenskej, my na maďarskej strane," uviedol Zala.

Slovenská strana zaradila do katalógu problémov aj zákon o zastúpení menšín v maďarskom parlamente. Podľa Németha sa však tento problém netýka len MR. "Ani na Slovensku nemajú menšiny garantovanú účasť v parlamente," uviedol. Podľa neho treba o tom diskutovať a rokovať, ako zabezpečiť zastúpenie Slovákov v parlamente v Maďarsku a Rusínov na Slovensku. Maďarska strana však vidí problém s vysielaním Rádia Patria, v obmedzovaní používania jazyka národnostnej menšiny i národných symbolov. Člen slovenského výboru Jozef Rydlo (SNS) vyhlásil, že by bolo vhodné, ak by maďarská strana aspoň raz poďakovala za starostlivosť o menšiny na Slovensku.

Delegácie sa podľa Németha zhodli na tom, že mechanizmy spolupráce medzi krajinami nefungujú správne. Upozornil, že môžu dostať zlý politický chod. Ani jedna z krajín však nebude robiť jednostranné kroky. Podľa Németha sa výbory zhodli, že budú vystupovať proti extrémizmu, či ide o extrémistov v rámci parlamentu alebo mimo neho. Zdôraznil, že vzťahy nemôžu byť zaťažené tým, že si extrémistickí politici zvyšujú percentá.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Zomrel 6-ročný syn opozičného lídra Davida Camerona
<< predchádzajúci článok
Osem rokov za útok nožom na sesternicu