Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

19. júna 2024

Politológ: Doživotná renta je šitá na mieru Ficovi a pripomína východné politické systémyDoživotná renta pre predsedu vlády je zjavne šitá na mieru Robertovi Ficovi (Smer-SD) a ...Zdieľať
slovakia_elections_00340 676x451 19.6.2024 (SITA.sk) - Doživotná renta pre predsedu vlády je zjavne šitá na mieru Robertovi Ficovi (Smer-SD) a návrh silne pripomína „demokraciu karpatského typu“ a východné politické systémy.


Na margo navrhovanej doživotnej renty, ktorá tvorí súčasť legislatívneho balíčka lex atentát, to pre agentúru SITA povedal politológ Tomáš Koziak.

Dostane aj doživotnú imunitu?


„Je nevídané a absurdné, aby sme takýmto spôsobom odmeňovali predsedu vlády. Teraz už len čakáme, že ako ďalší krok dostane Fico aj doživotnú imunitu tak, ako ju dostal bývalý ruský prezident Boris Jeľcin, prípadne ešte aj pre jeho príbuzných," zhodnotil Koziak.

Politológ je presvedčený, že doživotné výhody sú na mieste len v prípade hlavy štátu, pretože je to funkcia volená priamo ľuďmi vo voľbách. Predseda vlády je však iná funkcia so zložitejšími procedúrami – premiér musí získať dôveru parlamentu a ten mu môže vysloviť aj nedôveru.

Koziak nepokladá za správne rozširovať doživotné výhody ďalej na premiéra a predsedu parlamentu, navyše, keď je celý návrh postavený tak, že podmienky spĺňa jedine jeden človek.

Typické pre východné politické systémy


Podľa lex atentát má totiž mať nárok na doživotnú rentu len ten predseda vlády a predseda parlamentu, ktorý bol vo funkcii celé dve volebné obdobia, a to nebol ani Mikuláš Dzurinda, ani Vladimír Mečiar.

„Doživotné výhody sú niečo, čo majú východné politické systémy, ktoré sú možno bližšie k feudalizmu a ďalej k demokracii. V demokracii je to niečo, čo by malo byť využívané len v skutočne výnimočných prípadoch. U nás to pokladám za niečo, čo je symbolické v rámci zmeny nášho zahranično-politického smerovania," skonštatoval Koziak.

Takýto návrh zákona podľa neho vychádza z hodnotového smerovania a nastavenia ľudí, ktorí s ním prichádzajú, pričom to nemá nič spoločné s demokraciami západného typu.

Opozícia návrh kritizuje


„Skôr to má spoločné rysy s politickými zriadeniami polofeudálneho typu, kde je vladár vnímaný ako niekto, kto je nedotknuteľný, takmer božský a kde je budovaný kult osobnosti," poznamenal politológ.

Opozícia kritizuje, že návrh na doživotnú rentu pre Fica je nedôvodný, nijako nesúvisí so zvyškom legislatívneho balíčka a navyše má byť prijímaný narýchlo v skrátenom legislatívnom konaní.

Igor Matovič (hnutie Slovensko) vyčíslil, že daňových poplatníkov bude Ficova renta stáť každý mesiac 26 200 eur. Progresívne Slovensko avizovalo, že ak doživotná renta v parlamente prejde, zvážia podania na Ústavný súd.


Zdroj: SITA.sk - Politológ: Doživotná renta je šitá na mieru Ficovi a pripomína východné politické systémy © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Gorenje víťazom Red Dot Award so vstavanými rúrami radu G800
<< predchádzajúci článok
Sledujte naživo odovzdávanie cien Orange Podcast roka 2024 pre najlepšie slovenské podcasty