Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

11. júna 2019

Poľovnícke dni G. Andrássyho sa v Betliari uskutočnia už po šiestykrátNa snímke kaštieľ v Betliari.Zdieľať
Na snímke kaštieľ v Betliari. Foto: TASR/František Iván
Betliar 11. júna (TASR) – Slávnostný poľovnícky sprievod, výstava trofejí a zhodov, lesnícka pedagogika, ale aj poľovnícka hudba či ukážky poľovníckej kynológie, lukostreľby a signálov. To všetko čaká na návštevníkov Poľovníckych dní Gejzu Andrássyho, ktoré sa v dňoch 14. a 15. júna po šiestykrát uskutočnia v kaštieli Betliar a jeho parku v okrese Rožňava.


„Gejza I. Andrássy bol významným cestovateľom, úspešným podnikateľom, politikom a športovcom. Holdoval aj výtvarnému umeniu a začiatkom 20. storočia sa zaradil medzi významných predstaviteľov amatérskej fotografie. Okrem toho, že bol vášnivým športovcom, veľmi rád poľoval, organizoval chýrne poľovačky v Betliari a hony v Parchovanoch,“ uviedla kultúrno-propagačná manažérka Múzea Betliar Judita Krajčiová.

Doplnila, že Gejza I. pokračoval aj v rozširovaní zvernice, ktorú v Betliari založil jeho otec gróf Emanuel I. Andrássy pre jeleniu, danieliu a mufloniu zver v roku 1885. Počas 2. svetovej vojny zvernica zanikla, ale Štátne lesy ju obnovili už v roku 1967.

„Zvernica v Betliari patrí medzi najstaršie v súčasnosti fungujúce zariadenia svojho druhu na Slovensku. Prvý bod programu poľovníckych dní bude venovaný práve odhaleniu tohto významného lesníckeho miesta,“ zakončila Krajčiová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vodič cestárskeho auta si sadol za volant opitý, hrozí mu vyšší trest
<< predchádzajúci článok
Agresívny muž bil ženu s dieťaťom v náručí, dvojmesačné bábätko útok neprežilo

Poľovnícke dni G. Andrássyho sa v Betliari uskutočnia už po šiestykrát - diskusné fórum čitateľov