Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

27. júna 2007

Poľskí a rumunskí poslanci odmietajú správu o aktivitách CIA



Skupina poľských a rumunských poslancov v Parlamentnom zhromaždení Rady Európy odmietla v stredu závery vyšetrovania švajčiarskeho senátora Dicka Martyho, podľa ktorého Varšava a Bukurešť ...



Zdieľať

ŠTRASBURG 27. júna (WEBNOVINY) - Skupina poľských a rumunských poslancov v Parlamentnom zhromaždení Rady Európy odmietla v stredu závery vyšetrovania švajčiarskeho senátora Dicka Martyho, podľa ktorého Varšava a Bukurešť umožnila americkej tajnej službe CIA spravovať na ich územiach tajné väznice pre príslušníkov medzinárodného džihádu. Poslanci tak urobili počas rozpravy pred záverečným hlasovaním o správe, ktorá je výsledkom dvojročného vyšetrovania.

Poslanci budú o správe hlasovať, no neočakáva sa, že z nej vyplynú sankcie voči podozrivým členským štátom. A to aj napriek posudku Benátskeho výboru Rady Európy, ktorý minulý rok zverejnil právnu analýzu, ktorá pripomína, že "vlády, ktoré vedome spolupracovali s americkou CIA v prípade nelegálneho zadržiavania, unášania alebo mučenia ľudí, sú právne zodpovedné". Ľudskoprávna organizácia Amnesty International vyzvala v utorok PZ RE, aby prijala sankčné rozhodnutie.

Podľa správy Dicka Martyho, ktorú predložil 8. júna, poľskí a rumunskí bezpečnostní predstavitelia priznali, že ich krajiny mali na svojom území tajné väznice CIA. V správe sa píše, "že existuje dostatok dôkazov o tom, že tajné väznice prevádzkované CIA existovali v období 2003-2005 v Európe, predovšetkým v Poľsku a v Rumunsku." Marty taktiež uviedol informácie o tom, že "najvyšší štátni predstavitelia vedeli o ilegálnych aktivitách CIA na ich území", a upozorňuje, že takéto dohody mohli byť podľa Európskeho dohovoru o ľudských právach ilegálne. Prvá správa, uverejnená pred rokom, obvinila 14 členských krajín Rady Európy z uzatvárania tajných dohôd s americkými tajnými službami. Existenciu tajných väzníc americký prezident George W. Bush pripustil v septembri 2006.

SITA/AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Exposlanca Petra Ď. odsúdili za podvod na osem rokov
<< predchádzajúci článok
ĽS-HZDS chce zmeniť v ZP ustanovenia o uvoľňovaní odborárov