24hod.sk    Príroda-Zvieratá

10. marca 2021

Poľsko obnoví ťažbu dreva v najstaršom a najväčšom európskom pralesePoľsko obnoví ťažbu dreva v Bielovežskom národnom parku. Tamojší predstavitelia argumentujú tým, že takýto krok je nevyhnutný pre uvoľnenie ciest a ochranu stromov pred napadnutím podkôrnym hmyzom. ...Zdieľať
poland_threatened_forest 6b259f38f77c4c9ebd2850e4aa69f301 676x507 10.3.2021  - Poľsko obnoví ťažbu dreva v Bielovežskom národnom parku. Tamojší predstavitelia argumentujú tým, že takýto krok je nevyhnutný pre uvoľnenie ciest a ochranu stromov pred napadnutím podkôrnym hmyzom. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Spor medzi EÚ a PoľskomLes na severovýchode krajiny, v poľsko-bieloruskom pohraničí, ktorý sa nachádza na zozname svetového dedičstva UNESCO, bol už v rokoch 2016 až 2018 predmetom sporu medzi Európskou úniou a Poľskom. Ťažbu pozastavili v roku 2018 po tom, ako Súdny dvor Európskej únie (EÚ) rozhodol, že Poľsko porušilo právne predpisy únie výrubom stromov starších ako 100 rokov.

Poľská vláda predtým povolila výrub v Bielovežskom pralese v roku 2016, pričom to zdôvodnila bojom proti lykožrútom. Ekológovia aj Európska únia však tvrdili, že výrub je príliš veľký a ohrozuje existenciu pralesa s jeho jedinečnou flórou a faunou. Bielovežský prales je najväčším a najstarším pralesom v Európe a od roku 1979 je súčasťou svetového dedičstva UNESCO.

Výrub nezasiahne najstaršie časti


Námestník ministra životného prostredia Edward Siarka na tlačovej konferencii v Bialowieži uviedol, že podpísanie dokumentov umožňujúcich väčšiu ťažbu dreva nebolo v rozpore s rozhodnutím súdu. Uviedol, že s výrubom začnú až po skončení obdobia rozmnožovania divých vtákov a nezasiahne do častí lesa starších ako storočie.


Zdroj: Webnoviny.sk - Poľsko obnoví ťažbu dreva v najstaršom a najväčšom európskom pralese © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/polsko-obnovi-tazbu-dreva-v-najstarsom-a-najvacsom-europskom-pralese-cl751329.html