Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

23. mája 2016

Poľsko podľa exekutívy EÚ porušuje zásady európskej legislatívy



Európska komisia (EK) sa dnes chystá zaslať stanovisko na adresu poľskej vlády týkajúce sa vývoja v Poľsku, ktorý podľa exekutívy EÚ porušuje zásady európskej legislatívy. ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Brusel 23. mája (TASR) - Európska komisia (EK) sa dnes chystá zaslať stanovisko na adresu poľskej vlády týkajúce sa vývoja v Poľsku, ktorý podľa exekutívy EÚ porušuje zásady európskej legislatívy. Nemenované diplomatické zdroje EÚ naznačili, že rokovania medzi Bruselom a Varšavou pokračovali do poslednej chvíle.


Prvý podpredseda EK Frans Timmermans pripravil stanovisko, ktoré komisia pošle do Varšavy, ak poľská vláda do dnešného dňa neučiní zásadné kroky, v súlade s odporúčaniami EK, týkajúce sa poľského ústavného súdu.

Komisia otvorila bezprecedentné konanie voči Poľsku v súvislosti s porušovaním pravidiel právneho štátu. Komisia v rámci "otvoreného dialógu", ako to v januári uviedol Timmermans, vedie rokovania s poľskou vládou. Tie však skončili v slepej uličke, keď sa poľský vládny kabinet ani po piatich mesiacoch nepričinil o ukončenie tejto krízy.

Európsky týždenník Politico pripomenul, že líder strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczyňski, najmocnejší politik v krajine, navrhol určité kompromisy, ktoré zahŕňajú prepísanie ústavy a nájdenie spôsobu, ako upokojiť pomery na ústavnom súde, ale poľská opozícia takéto čiastkové riešenie odmietla.

Začiatkom minulého týždňa bol Timmermans poverený svojimi kolegami z exekutívy EÚ, aby dnes, 23. mája, odoslal zásadné stanovisko EK do Varšavy, ak sa dovtedy nenájde riešenie kritizovanej situácie.

Po odoslaní dokumentu EK bude mať Varšava na odpoveď dva týždne. Ak reakcia poľskej vlády nebude uspokojivá, Brusel môže vydať upozornenie o porušení pravidiel právneho štátu a udeliť Poľsku konkrétny termín na vyriešenie spornej situácie.

Komisia bude naďalej ostro sledovať vývoj situácie, a ak nedôjde k požadovanej náprave, tak vznikne možnosť, že Európska komisia, Európsky parlament alebo skupina desiatich štátov v Rade EÚ sa odvolá na právny postup podľa článku sedem Lisabonskej zmluvy o "riziku vážneho porušenia hodnôt EÚ", ktorý najskôr znamená formálne varovanie a následne môže vyústiť do podoby uloženia sankcií a pozastavenia hlasovacích práv danej krajiny v Rade EÚ.

Použitie článku sedem musí byť v Rade EÚ podporené všetkými ostatnými 27 členskými krajinami EÚ, pričom maďarský premiér Viktor Orbán, ktorého krajina má svoje vlastné problémy s EK, dal jasne najavo, že bude stáť na strane Poľska.







Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Séria útokov IS na bašty sýrskeho režimu si vyžiadala vyše 100 obetí
<< predchádzajúci článok
Proces v prípade vraždy bossa Miroslava Sýkoru súd odročí