Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

13. marca 2018

Poľský prezident neprevzal hovor od šéfa americkej diplomacieNa archívnej snímke Andrzej Duda.Zdieľať
Na archívnej snímke Andrzej Duda. Foto: TASR/AP
Varšava 13. marca (TASR) - Poľský prezident Andrzej Duda pred niekoľkými týždňami neprevzal telefonický hovor od Rexa Tillersona, ktorý vtedy ešte zastával post ministra zahraničných vecí USA. Informovala o tom v utorok agentúra AP s odvolaním sa na správy poľských médií a vyjadrenia spolupracovníkov poľského prezidenta.


Tillersona v utorok odvolal z funkcie americký prezident Donald Trump, nahradí ho doterajší šéf Ústrednej spravodajskej služby (CIA) Mike Pompeo.

Dudovi spolupracovníci podľa agentúry AP v utorok nepriamo potvrdili medializované správy, podľa ktorých poľský prezident nedávno odmietol prevziať telefonát od Tillersona.

Šéf americkej diplomacie chcel s Dudom hovoriť o krokoch, ktoré by Spojené štáty mohli podniknúť v súvislosti so sporným poľským zákonom o holokauste. Nový zákon, platný od 1. marca, trestá obviňovanie poľského národa zo zločinov, ktoré boli spáchané nacistickým Nemeckom. Zákon vyvolal napätie vo vzťahoch Poľska s USA a Izraelom.

O niekoľko dní po Tillersonovom telefonáte Duda návrh zákona podpísal, k čomu došlo 6. februára. Tillerson z toho vtedy vyjadril sklamanie a uviedol, že nový zákon "nepriaznivo ovplyvňuje slobodu prejavu a vedecké bádanie".

Blízky spolupracovník poľského prezidenta Andrzej Dera v utorok v reakcii na správy médií uviedol, že podľa diplomatických pravidiel predstavitelia zastávajúci úrad ministra netelefonujú prezidentom.

Ďalší Dudov spolupracovník Pawel Mucha informácie o neprijatom telefonáte taktiež nepoprel. Zdôraznil však, že vzťahy medzi USA a Poľskom naďalej charakterizuje "strategická" blízkosť.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zákon vrátený prezidentom odobrili poslanci bez jeho pripomienok
<< predchádzajúci článok
Zákon na zvýšenie ochrany cestujúcich pri kúpe zájazdov je v 2. čítaní

Poľský prezident neprevzal hovor od šéfa americkej diplomacie - diskusné fórum čitateľov