Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

06. októbra 2016

Poľský zákon o interrupciách vyvolal v europarlamente búrlivú diskusiu



Búrlivú diskusiu vyvolala v stredu v Európskom parlamente (EP) rozprava o sprísnení zákona o interrupciách v Poľsku. Kým časť poslancov tvrdila, že europarlamentu ...



Zdieľať
Věra Jourová. Foto: TASR/AP
Štrasburg/Brusel 6. októbra (TASR) - Búrlivú diskusiu vyvolala v stredu v Európskom parlamente (EP) rozprava o sprísnení zákona o interrupciách v Poľsku. Kým časť poslancov tvrdila, že europarlamentu neprináleží venovať sa tejto téme, mnohí europoslanci kritizovali poľský zákon za to, že zasahuje do práv žien.


Rozpravu otvorila eurokomisárka pre spravodlivosť a rodovú rovnosť Věra Jourová. V mene Európskej komisie (EK) vyhlásila, že Únia nemôže zasahovať do tvorby národnej legislatívy v oblasti sexuálneho a reprodukčného zdravia.

Hoci časť poslancov stanovisko EK privítala, väčšina zákonodarcov vyslovila názor, že EP môže rokovať o akejkoľvek otázke. Slovenský europoslanec Vladimír Maňka (Smer-SD) označil poľský návrh zákona za svojvôľu politikov a obáva sa, že by mohol vyvolať "potratovú turistiku", korupciu a zvýšenú úmrtnosť.

Jeho kolega Branislav Škripek (OĽaNO-NOVA) zase tvrdil, že situáciou v Poľsku by sa nemal zaoberať EP, pretože je to vnútorná záležitosť Varšavy.

Návrh zákona o úplnom zákaze interrupcií vyvolal v Poľsku rozsiahle protesty, keď ho koncom septembra podporila dolná komora parlamentu. Poľský minister vedy a vysokého školstva Jaroslaw Gowin v stredu vyhlásil, že vláda zákon nepodporí. Podobne sa vyjadril aj predseda hornej komory poľského parlamentu Stanislaw Karczewski.

Legislatívny návrh vypracovala občianska iniciatíva Stop interrupciám. Chce ním dosiahnuť úplný zákaz vykonávania umelých potratov v Poľsku a jeho prípadné porušenie lekármi či tehotnými ženami trestať väzením.

Poľská legislatíva v predmetnej oblasti je pritom už teraz jednou z najprísnejších v Európe. Interrupciu povoľuje len v prípade, keď tehotenstvo ohrozuje život alebo zdravie ženy, keď je tehotenstvo následkom trestného činu - incestu či znásilnenia - alebo v prípade poškodenia plodu.






Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Orbán bude v piatok rokovať v Bratislave s Ficom o referende o kvótach
<< predchádzajúci článok
Iraku prekážajú tureckí vojaci na severe krajiny