Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Veda

30. mája 2018

Polymérni vedci sú súčasťou medzinárodného projektu NANO2DAYÚstav polymérov Slovenskej akadémie vied (SAV) sa stal súčasťou medzinárodného projektu NANO2DAY. Vedci budú v projekte systematicky skúmať nanokompozity pre elektroniku, ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
 
Bratislava 30. mája (TASR) - Ústav polymérov Slovenskej akadémie vied (SAV) sa stal súčasťou medzinárodného projektu NANO2DAY. Vedci budú v projekte systematicky skúmať nanokompozity pre elektroniku, pokročilé konštrukčné komponenty a pre aplikácie v leteckom priemysle. TASR o tom informovala hovorkyňa SAV Monika Hucáková.


Podľa slov koordinátorky projektu Márie Omastovej z Ústavu polymérov SAV cieľom je nájsť nové materiály a technológie s vyššou výkonnosťou, efektívnosťou, kvalitou a úsporami nákladov v rôznych aplikáciách, ako sú solárne články, batérie či ochrana proti elektromagnetickému žiareniu. "Systematickým skúmaním máme ambíciu vyvinúť nové multifunkčné kompozity s vynikajúcimi elektrickými a mechanickými vlastnosťami zamiešaním nanočastíc MXenov do polymérnych matríc," vysvetlila Omastová.

Do riešenia projektu sa zapojilo 11 partnerov. Päť partnerov je z výskumnej oblasti z Litvy, Lotyšska, Dánska, Švédska a Slovenska, štyria partneri sú firmy a dve inštitúcie z tzv. tretích krajín, univerzity z Bieloruska a USA. Slovensko zastupujú v projekte pracovníci z oddelenia kompozitných materiálov Ústavu polymérov SAV.

NANO2DAY je projekt Horizontu, ktorý trvá od mája 2018 do apríla 2022. Jeho celý názov je Multifunkčné polymérne kompozity dopované novými 2D nanočasticami pre pokročilé aplikácie. Tento typ projektu je založený na spoločných výskumných a inovačných aktivitách partnerov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Päťdesiatka známych osobností netradične pomôže chorým deťom
<< predchádzajúci článok
FOTO: Klamar: Porotcovanie ma baví viac, ako pozerať na vlastné fotky

Polymérni vedci sú súčasťou medzinárodného projektu NANO2DAY - diskusné fórum čitateľov