Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

16. septembra 2020

Pomoc hotelom a reštauráciám bola nedostatočná, prevádzkovatelia žiadajú od Matoviča podporu turizmuPrevádzkovatelia slovenských hotelov a reštaurácií považujú ekonomické nástroje prvej pomoci v boji proti pandémii koronavírusu za nedostatočné. PremiéroviZdieľať
img_6321 676x451 16.9.2020 (Webnoviny.sk) - Prevádzkovatelia slovenských hotelov a reštaurácií považujú ekonomické nástroje prvej pomoci v boji proti pandémii koronavírusu za nedostatočné.


Premiérovi Igorovi Matovičovi preto poslali výzvu na podporu cestovného ruchu s konkrétnymi návrhmi na zlepšenie stavu.

Informovali o tom v stredu v uliciach Bratislavy po protestnom sprievode a zhromaždení, ktorým chceli poukázať na negatívne dopady prijatých opatrení v súvislosti so zamedzením šírenia ochorenia COVID-19.

Návrhy opatrení na efektívnu pomoc


Predstavitelia cestovného ruchu v júli spoločne s ďalšími profesijnými a zamestnávateľskými združeniami pripravili návrhy opatrení, ktoré majú znamenať efektívnu pomoc pre odvetvie cestovného ruchu.

Týmito opatreniami sú - predlženie účinnosti tzv. prvej pomoci do konca kalendárneho roka a upravenie podmienok pre jej čerpanie, zníženie daňovej záťaže podnikov znížením sadzby dane z pridanej hodnoty na služby cestovného ruchu.

Zároveň aj naštartovanie dopytu po službách cestovného ruchu prostredníctvom existujúceho príspevku na rekreáciu, pričom štát refunduje príspevok zamestnávateľovi a vytvorenie nových kompenzačných schém pre podnikateľov v cestovnom ruchu na zníženie škôd z dôvodu zatvorenia či obmedzenia podnikania v cestovnom ruchu.

Nástroje prvej pomoci boli nedostatočné


"Vláda SR v reakcii na koronakrízu prijala len rámcové opatrenia na pomoc podnikateľom a zamestnávateľom, pričom podmienky stanovené na ich čerpanie a využitie spôsobili, že značná časť podnikov cestovného ruchu nedokázala túto pomoc efektívne čerpať. Nástroje prvej pomoci nepovažujeme za dostatočné v boji s následkami koronakrízy. Musíme poukázať na fakt, že poskytovanie služieb cestovného ruchu bolo z dôvodu vydaných opatrení ÚVZ SR na takmer dva mesiace zakázané. Aj po otvorení prevádzok v mesiacoch máj a jún došlo k výraznému prepadu v tržbách," uviedli vo výzve premiérovi prevádzkovatelia slovenských hotelov a reštaurácií.


Situácia v cestovnom ruchu je kritická


V porovnaní s ostatnými odvetviami a činnosťami je podľa signatárov výzvy cestovný ruch lídrom vo viacerých negatívnych ukazovateľoch.

"Ako príklad uvádzame najvyšší pokles zamestnanosti, najvyšší pokles tržieb a najvyšší pokles priemerných miezd. Aj na základe týchto skutočností považujeme za nevyhnutné, aby sa vláda SR zaoberala kritickou situáciou v cestovnom ruchu a čo najskôr prijala opatrenia na pomoc cestovnému ruchu," dodali.

K výzve Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska sa pripojili aj Asociácia slovenských kúpeľov, Slovenská asociácia cestovných kancelárií a agentúr, Historické hotely Slovenska, LAVEX- združenie lanoviek a dráh, Asociácia organizácií cestovného ruchu, Slovenský zväz výrobcov piva a sladu a Slovenská spoločnosť sprievodcov cestovného ruchu.


Zdroj: Webnoviny.sk - Pomoc hotelom a reštauráciám bola nedostatočná, prevádzkovatelia žiadajú od Matoviča podporu turizmu © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Matovič: Na svadbách bude môcť byť najviac sto ľudí, ale zavedú sa prísnejšie kontroly
<< predchádzajúci článok
Vodič neprežil silný náraz do stromu, vozidlo zabezpečili privolaní hasiči (foto)

Pomoc hotelom a reštauráciám bola nedostatočná, prevádzkovatelia žiadajú od Matoviča podporu turizmu - diskusné fórum čitateľov