Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. mája 2009

Pomôžeme zlepšiť situáciu v lesoch v Chentii



BRATISLAVA 12. mája (WEBNOVINY) – Predovšetkým zlepšiť environmentálnu situáciu v lesoch v mongolskom regióne Chentii a zabezpečiť šírenie potrebného environmentálneho vzdelávania je cieľom projektu, ktorý v tejto ázijskej ...



Zdieľať
BRATISLAVA 12. mája (WEBNOVINY) – Predovšetkým zlepšiť environmentálnu situáciu v lesoch v mongolskom regióne Chentii a zabezpečiť šírenie potrebného environmentálneho vzdelávania je cieľom projektu, ktorý v tejto ázijskej krajine rozbieha slovenské občianske združenie EFRA-Ecological&Forestry Research Agency (Vedecká agentúra pre lesníctvo a ekológiu). Projekt získal finančnú podporu vyše 114 500 eur zo rámci slovenskej rozvojovej pomoci.


Jaroslav Jankovič zo združenia EFRA informoval agentúru SITA, že na základe podkladov od mongolských partnerov ako aj diaľkového prieskumu pomocou satelitných snímok majú prvotné informácie o situácii a tom, akými zmenami prešli miestne lesy. Ďalšie dôležité informácie získajú v polovici júna, keď plánujú vycestovať do Mongolska. Až po získaní všetkých potrebných informácií začnú vypracúvať revitalizačný plán poškodených lesov, plán ich obhospodarovania a environmentálne opatrenia. Na základe terénneho prieskumu sa vytvorí aj sieť trvalých monitorovacích plôch. Projekt zahŕňa tiež metodickú a finančnú pomoc pri budovaní regionálnej lesnej škôlky. Na Slovensko by mala prísť skupina 20 Mongolov a navštíviť lesnícke inštitúcie a podniky na Slovensku.

Región Chentii sa rozprestiera na severovýchode Mongolska. Má rozlohu 80 300 km2 a 71 200 obyvateľov. Prevažná časť obyvateľstva sa živí chovom dobytka. Lesy na severovýchode Chentijského pohoria, kde sa projekt realizuje, tvoria prevažne smrek opadavý, sibírske druhy borovíc a brezy. Teplota sa tu pohybuje od –30 stupňov Celsia v zime do +30 stupňov Celsia v letných mesiacoch. Ako zdôraznil Jankovič, vzhľadom na to, že tu neexistuje ekologické vzdelávanie, sa v posledných rokoch zhoršila environmentálna situácia v regióne. Dochádza k erózii pôd, degradácií pastvín, zhoršuje sa kvalita a množstvo vody a stav lesných porastov. Pravidelné sú rozsiahle lesné požiare. Ďalším negatívnym javom je neregulovaná a neodborne vykonávaná ťažba dreva. Jankovič vysvetlil, že po roku 1993 boli dovtedy štátne lesy prevedené do nájmu súkromníkom, vo väčšine miestnym pastierom, ktorí nemajú ani základné vedomosti o tom, ako obhospodarovať lesy.
SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Automobilka PSA zvyšuje výrobu, zamestnanci budú robiť dlhšie
<< predchádzajúci článok
Čína si pripomína rok od tragického zemetrasenia