Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kariéra

06. septembra 2005

PORAD˛A : Ignorujú výplatné termíny



Pracujem dva roky u súkromného podnikateľa ako murár. V pracovnej zmluve mám ako výplatný termín uvedený 30. deň nasledujúceho mesiaca.



Zdieľať
Napriek tomu, že pracujeme aj nadčas a ak je to potrebné, tak aj v sobotu a nedeľu, zamestnávateľ nám nevypláca mzdu podľa zmluvy. Bežne nám dlhuje mzdy za dva-tri mesiace. Občas nám dá nejakú zálohu, ale potom sa situácia opäť opakuje. Teraz nám opäť dlhuje mzdu za posledné dva mesiace a o pár dní by sme mali dostať vlastne už ďalšiu mzdu, za júl. Dokedy nám musí zamestnávateľ vyplatiť mzdu a ako ho môžeme prinútiť?
Vyplatiť zamestnancovi za vykonanú prácu mzdu je jednou z prvoradých povinností zamestnávateľa. Mzda je splatná pozadu za mesačné obdobie, a to najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca. Výplatný termín sa musí dohodnúť v kolektívnej alebo pracovnej zmluve. Pri vyúčtovaní mzdy je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi doklad obsahujúci údaje o jednotlivých zložkách mzdy, vykonaných zrážkach
a celkovej cene práce (výplatnú pásku).
Ak zamestnávateľ nevyplatí zamestnancom mzdu, náhradu mzdy alebo ich časť do 15 dní po uplynutí jej splatnosti, môžu zamestnanci okamžite skončiť pracovný pomer u tohto zamestnávateľa. Všetci zamestnanci, ktorí skončia pracovný pomer z uvedeného dôvodu, majú nárok na náhradu mzdy vo výške dvojnásobku svojho priemerného mesačného zárobku. Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.
Napriek tomu, že výplatný termín je povinný údaj v pracovnej zmluve, mnohí zamestnávatelia uvedený termín ignorujú. Vedia, že máloktorý zamestnanec má chuť a odvahu obrátiť sa s prosbou o pomoc na inšpektorát práce, pretože aj keď sa môže sťažovať anonymne, ak si chce udržať prácu, bojí sa, aby ho zamestnávateľ neodhalil.
A v okresoch s vysokou nezamestnanosťou je bežné, že ľudia, aj keď nedostanú výplatu niekoľko mesiacov, do práce chodia a pracovný pomer okamžite neskončia. Sú si vedomí toho, že ďalšiu prácu tak skoro nenájdu.
Pisateľovi odporúčame, aby sa so žiadosťou o pomoc obrátil na inšpektorát práce, ktorý zabezpečuje dozor nad dodržiavaním pracovnoprávnych predpisov i mzdových predpisov, a ak to bude potrebné, aby problém riešil aj cestou súdu.
Lubomíra Laštúvková, personalistka

Nabudúce:
Mzda a sprevádzanie dieťaťa k lekárovi
Vaše otázky a aktuálne námety z pracovného života posielajte na adresu redakcie alebo e-mailom na jana.hyzova@24hod.sk


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Hľadáte džob za hranicami?
<< predchádzajúci článok
Kritiku zabaľte ako salámu do sendviča