Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kariéra

15. novembra 2005

PORADŇA



Dali mi výpoveď pod vianočný stromček!



Zdieľať
Zamestnávateľ mi koncom októbra povedal, že k 31. decembru 2005 končím. Neviem dôvod, nemám nijaké písomné rozhodnutie, ani som neprevzala nijakú výpoveď. Chcem vedieť, aká je dlhá výpovedná doba a odkedy mi začína plynúť. Môžete mi poradiť?

V súlade so Zákonníkom práce môže pracovný pomer skončiť výpoveďou zamestnávateľ i zamestnanec. Výpoveď však musí byť písomná a musí byť doručená druhej strane, inak je neplatná. Zamestnanec môže dať zamestnávateľovi výpoveď z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu. Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď len z dôvodov taxatívne ustanovených v Zákonníku práce. Sú to tieto dôvody:
- ak sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť,
- nadbytočnosť alebo iné organizačné zmeny,
- zdravotný stav zamestnanca na základe odborného posudku,
- zamestnanec nespĺňa predpoklady ustanovené právnymi predpismi na výkon dohodnutej práce, nespĺňa požiadavky zamestnávateľa určené vo vnútornom predpise, alebo neuspokojivo plní pracovné úlohy (pričom bol v posledných šiestich mesiacoch písomne vyzvaný na ich odstránenie a v primeranom čase ich neodstránil),
- sú u zamestnanca dôvody, pre ktoré by s ním zamestnávateľ mohol okamžite skončiť pracovný pomer, alebo pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny (pričom bol v posledných šiestich mesiacoch písomne upozornený v súvislosti s porušením pracovnej disciplíny na možnosť výpovede).
Nijaký iný výpovedný dôvod Zákonník práce nepripúšťa, pričom okruh výpovedných dôvodov nemožno rozšíriť ani v kolektívnej zmluve, ani v organizačnom poriadku spoločnosti.
Dôvod výpovede musí zamestnávateľ skutkovo vymedziť tak, aby ho nebolo možné zameniť s iným výpovedným dôvodom, inak je výpoveď neplatná. Dĺžka výpovednej doby je v súlade so Zákonníkom práce najmenej dva mesiace. Ak je výpoveď daná zamestnancovi, ktorý u zamestnávateľa odpracoval najmenej päť rokov, je výpovedná doba najmenej tri mesiace. Kratšia výpovedná doba neexistuje, v kolektívnej alebo pracovnej zmluve však možno dohodnúť výpovednú dobu dlhšiu než dva alebo tri mesiace.
Výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca, ak nie je ustanovené inak.
Na základe uvedeného našej čitateľke ešte neplynie výpovedná doba, keďže ešte neprevzala nijakú písomnú výpoveď. Ak prevezme výpoveď do konca novembra, dvojmesačná výpovedná doba jej začne plynúť 1. decembra 2005 a uplynie 31. januára 2006. Ak čitateľka spĺňa podmienku, že odpracovala u zamestnávateľa najmenej päť rokov a jej výpovedná doba bude trojmesačná, uplynie  28. februára 2006.

Vaše otázky a aktuálne námety z pracovného života posielajte na adresu redakcie alebo e-mailom na adresu jana.hyzova@24hod.sk.

Lubomíra Laštúvková, personalistka


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
FIRMY A ICH ĽUDIA
<< predchádzajúci článok
Mobbing brzdí v práci nielen obeť, ale aj útočníka