13. júna 2015

Portugalci otočili v Jerevane. Hrdinom duelu Ronaldo

Futbalisti Portugalska zvíťazili v sobotňajšom zápase kvalifikácie o postup na EURO 2016 v Jerevane nad domácim Arménskom 3:2 a potvrdili tak suverénne postavenie na čele ...

Cristiano Ronaldo Foto: TASR/AP
Bratislava 13. júna (TASR) - Futbalisti Portugalska zvíťazili v sobotňajšom zápase kvalifikácie o postup na EURO 2016 v Jerevane nad domácim Arménskom 3:2 a potvrdili tak suverénne postavenie na čele tabuľky I-skupiny. Hrdinom duelu sa stal Cristiano Ronaldo, krídelník Realu Madrid sa postaral o všetky tri góly hostí.

Zverenci trénera Fernanda Santosa síce od 14. minúty prehrávali po ďalekonosnej delovke Marcosa Pizzelliho, potom však prišli veľké chvíle Ronalda. Najprv v 29. minúte premenil pokutový kop, po prestávke pridal druhý gól, keď po trestuhodnom zaváhaní domácej obrany lobom prehodil brankára Berezovského, a o tri minúty neskôr zavŕšil hetrik nádhernou strelou z diaľky, ktorá zapadla do ľavého horného rohu domácej brány. Hostí potom z tempa dostalo vylúčenie Tiaga, po ktorom dohrávali zápas s desiatimi hráčmi. Arménci však stihli už iba znížiť skóre zásluhou Mkojana. Portugalčania si zásluhou trojbodového zisku poistili prvé miesto v I-skupine, na čele tabuľky majú päťbodový náskok pred druhým Dánskom, ktoré však od 20.45 čakal ešte domáci súboj so Srbskom.

Na čele D-skupiny sa stále držia Poliaci, ktorí vo Varšave zdolali Gruzínsko vďaka štyrom gólom z druhého polčasu 4:0. Po hodine hry sa strelecky presadil Arkadiusz Milik, ktorý po netradičnom rozohratí rohového kopu krásne zakrútil loptu k vzdialenejšej žrdi. Víťazstvo domácich zvýraznil v samom závere útočník Bayernu Mníchov Robert Lewandowski, ktorý sa blysol hetrikom v priebehu piatich minút. Obávaný kanonier dal dva góly v nadstavenom čase.

Druhé miesto v skupine patrí zatiaľ s trojbodovým odstupom Škótom, ktorí uhrali v Dubline s domácim Írskom cennú remízu 1:1. Domáci sa ujali vedenia v 38. minúte po tom, čo sa z dorážky presadil zblízka Walters. Ostrovný rival ale kontroloval krátko po prestávke zásluhou Maloneyho, ktorého gólová strela sa ešte obtrela o domáceho obrancu Johna O'Sheu. Íri si tak ešte viac skomplikovali situáciu v skupine, kde im patrí štvrtá priečka, keď na vedúcich Poliakov strácajú už šesť bodov.

kvalifikácia EURO 2016

D-skupina
/Dublin/

Írsko - Škótsko 1:1 (1:0)
Góly: 38. Walters - 47. O'Shea (vlastný)

Arménsko - Portugalsko 2:3 (1:1)
Góly: 14. Pizzelli, 72. Mkojan - 29., 55. a 58. Ronaldo (prvý z 11 m), ČK: 62. Tiago (Portug.) po druhej ŽK