Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

15. decembra 2015

Poslanci: Cameronom žiadané reformy veľmi nezmenia vzťah Británie s EÚ



Na archívnej snímke britský premiér David Cameron.



Zdieľať
Na archívnej snímke britský premiér David Cameron. Foto: TASR/AP
Londýn 15. decembra (TASR) - Reformy Európskej únie navrhované britským premiérom Davidom Cameronom by zásadne nezmenili vzťah Británie s úniou a nie je isté, že čokoľvek prisľúbené v procese rokovaní sa aj skutočne naplní. Uviedol to v dnes zverejnenej správe výbor britského parlamentu.


Cameron v novembri v liste predsedovi Európskej rady Donaldovi Tuskovi stanovil štyri kľúčové oblasti, v ktorých chce dosiahnuť zmeny pred plánovaným britským referendom o členstve v EÚ, ktoré prisľúbil do konca roku 2017. Požiadavky sa týkajú konkurencieschopnosti, suverenity, sociálnej politiky a ekonomiky.

Osobitný výbor britského parlamentu v správe zverejnenej pred štvrtkovým summitom EÚ, na ktorom budú lídri členských štátov hovoriť o britských požiadavkách podrobnejšie, uviedol, že návrhy Camerona nie sú dostatočné na zvýšenie národnej suverenity.

"Priority pre rokovania, ako ich určil premiér, neprinesú právne záväznú a neodvolateľnú dohodu vedúcu k reforme EÚ ani zásadnú zmenu vo vzťahu Spojeného kráľovstva s ňou, akú plánuje," cituje správu agentúra Reuters.

Poslanci kritizovali proces rokovaní zo strany vlády ako netransparentný a uviedli, že do prípravy návrhov mal Cameron viac zapojiť parlament.

Pri hodnotení jednotlivých oblastí rokovaní výbor konštatoval, že z politického a právneho hľadiska bude veľmi ťažké dosiahnuť Cameronovu požiadavku na obmedzenie sociálnych dávok pre migrantov z EÚ, pričom to ani nemusí výraznejšie ovplyvniť prisťahovalectvo.

Podľa správy nie je tiež jasné, či by si všetky štyri oblasti stanovené pre rokovania vyžadovali zmeny v zmluvách EÚ, avšak len takýmito zmenami by sa reformy mohli stať právne záväzné. Keďže by to bol zdĺhavý proces - s reformami by muselo súhlasiť všetkých 28 členských štátov a v niektorých krajinách by bolo potrebné referendum -, nebolo by možné takéto zmeny právne zakotviť pred tým, ako Briti pôjdu hlasovať v referende, uviedli poslanci.






Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Americký Newtown si pripomenul 3. výročie masakra na základnej škole
<< predchádzajúci článok
Tajfún Melor spôsobil na Filipínach záplavy a výpadky prúdu