Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

13. decembra 2006

Poslanci EP schválili direktívu REACH, Slováci hlasovali za



Poslanci Európskeho parlamentu (EP) schválili v stredu kompromisný návrh direktívy o používaní a registrácii chemických látok, známej pod názvom REACH. Smernica, ktorá sprísňuje spôsob ...



Zdieľať

ŠTRASBURG 13. decembra (SITA) - Poslanci Európskeho parlamentu (EP) schválili v stredu kompromisný návrh direktívy o používaní a registrácii chemických látok, známej pod názvom REACH. Smernica, ktorá sprísňuje spôsob registrácie chemikálií, zriaďuje európsku chemickú agentúru so sídlom v Helsinkách a eliminuje najnebezpečnejšie látky z priemyslu, vstúpi do platnosti 1. júna 2007.

Poslankyňa Zita Pleštiňská (SDKÚ) pre agentúru SITA pripomenula, že „REACH je cestou k lepšej legislatíve, lebo tento kompromis zjednotí viac ako 40 súčasne platných noriem". Vladimír Maňka (SMER) odmietol kritiku chemickej lobby, že direktíva ohrozuje zamestnanosť. "Direktívou REACH ušetríme aj v zdravotníctve a náklady firiem na aplikáciu direktívy predstavujú 0,05 percenta z ich obratu.“ Podľa dopadových štúdii Európskej komisie sú náklady na nasledujúcich 11 rokov vyčíslené na 80 miliárd korún pre celú EÚ. "Ako poslanci dbáme na zamestnanosť, a táto direktíva ju neohrozuje,“ dodal Maňka.

Milan Gaľa (SDKÚ) návrh rovnako podporil. "Som rád, že verejné zdravie sa dostáva konečne do popredia,“ uviedol pre SITA. Irena Belohorská (HZDS-ĽS) je spokojná s tým, že direktíva odstraňuje z prostredia rakovinotvorné látky. "Zdravie je dôležitejšie ako všetky ostatné dopady,“ uviedla Belohorská, ktorá zároveň kritizovala prácu slovenských chemických lobistov v EP.

Podstatou normy o jednotnej registrácii, hodnotení a autorizácii chemických látok (Registration, Evaluation and Authorisation of Chemicals - REACH) je povinnosť nahradiť najnebezpečnejšie chemikálie v prípade, že náhrada existuje. Okrem toho bude musieť chemický priemysel dbať na bezpečnosť, investovať do alternatívnych metód a minimalizovať pokusy na zvieratách. Jedným z cieľov tejto najdrahšej európskej legislatívy v histórii je zaregistrovať a zhodnotiť okolo tridsaťtisíc chemických látok, ktoré sa na trhu objavili pred rokom 1981, keď vstúpila do platnosti povinnosť registrácie a autorizácie.

SITA/AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Anglická polícia sa obáva najhoršieho
<< predchádzajúci článok
Petícia Greenpeace proti geneticky modifikovanej kukurici