Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

04. februára 2016

Poslanci EP sú za zotrvanie Británie v EÚ; odchod oslabí obe strany



Väčšina poslancov Európskeho parlamentu (EP) počas dnešnej rozpravy v Štrasburgu zdôraznila, že zotrvanie Británie v rámci EÚ by bolo najpreferovanejším modelom ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Brusel/Štrasburg 3. februára (TASR) - Väčšina poslancov Európskeho parlamentu (EP) počas dnešnej rozpravy v Štrasburgu zdôraznila, že zotrvanie Británie v rámci EÚ by bolo najpreferovanejším modelom tak pre ostrovnú krajinu ako aj pre ostatné členské štáty únie. Europoslanci zároveň spochybnili niektoré z reforiem, ktoré požaduje britský premiér David Cameron.


Hlavnou témou poslaneckej rozpravy o vzťahoch medzi EÚ a Britániou boli najmä sociálne dávky pre občanov iných členských krajín EÚ na území Spojeného kráľovstva a boj proti populizmu počas kampane pred britským referendom o zotrvaní alebo vystúpení krajiny z únie.

Počas rozpravy v pléne EP šéf holandskej diplomacie Bert Koenders ako predstaviteľ predsedníckej krajiny v EÚ upozornil, že v rámci rokovaní o vzťahoch s Britániou viaceré národné vlády majú obavy, či ich odpoveď bude dostatočná pre Britov, ktorí aj tak o členstve v EÚ rozhodnú v referende.

Národní lídri budú o tejto téme diskutovať na mimoriadnom summite EÚ v Bruseli 18. a 19. februára.

Britský europoslanec Syed Kamall, líder parlamentnej frakcie konzervatívcov a reformistov (ECR) uviedol, že sa netreba báť referenda a "netreba sa báť opýtať sa ľudí, čo chcú". Spresnil, že zatiaľ čo inštitúcie EÚ podporujú prehlbovanie integračného procesu, Briti si myslia, že spoločný trh postačuje a ak tento rozdiel vo vnímaní nebude odstránený, Británia bude mať aj naďalej dvojznačný vzťah s EÚ.

Šéf frakcie Európskej ľudovej strany (EĽS) v EP Manfred Weber opísal utorňajší návrh predsedu Európskej rady Donalda Tuska pre Camerona ako "dobrý základ" pre dohodu s Londýnom.

"Chceme, aby Británia zostala v EÚ a aby bol britský ľud presvedčený, že je lepšie zostať v rodine," povedal Weber.

V reakcii na britské návrhy o dočasnom obmedzení voľného pohybu pracovníkov v rámci EÚ, šéfka skupiny Európska zjednotená ľavica/ Nordická zelená ľavica (GUE/NGL) Gabriele Zimmerová upozornila, že takéto obmedzenie by "pochovalo myšlienku sociálnej únie".

Britský europoslanec a spolupredseda euroskeptickej frakcie Európa slobody a priamej demokracie (EFDD) Nigel Farage skritizoval reformy, ktoré navrhuje Tusk. Uviedol, že Cameron začal vyjednávania s Bruselom s ambicióznymi zámermi, vrátane zmien v Zmluve o fungovaní EÚ, pričom výsledok "je úbohý", lebo výsledkom je iba list od pána Tuska, kde nie je žiadna zmena Zmluvy o EÚ. Pripomenul, že do Británie sa nevráti žiadna právomoc a Británia nezískala žiadnu kontrolu nad svojimi hranicami.

Viacerí europoslanci zdôraznili, že pre Európsku úniu aj Britániu bude lepšie zostať pohromade. Zdôraznil to aj šéf skupiny socialistov a demokratov (S&D) Gianni Pittella, podľa ktorého "je nevyhnutné, aby Británia zostala v EÚ" a dodal, že "Británia mimo EÚ bude slabšia".

Líder liberálnej frakcie (ALDE) v EP Guy Verhofstadt, ktorý sa netají svojimi ideami eurofederalizmu, upozornil, že prípadný odchod Spojeného kráľovstva z EÚ by viedol k strate vplyvu jednotného európskeho spoločenstva.

"Európa bez Británie nemá váhu. Nie je protiváhou proti Číne, proti Rusku, proti Spojeným štátom, bol by to nakoniec Putin, ktorý by sa stal víťazom v tejto hre, pretože Putinovi by sa páčila rozdelená Európa," zhodnotil situáciu bývalý belgický premiér.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ukrajinský miliardár Pinčuk si najal bývalého šéfa IMF Straussa-Kahna
<< predchádzajúci článok
Rick Santorum odstúpil z boja o republikánsku prezidentskú nomináciu