Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

27. februára 2019

Poslanci EP vypočúvali kandidátov na šéfa Európskej prokuratúry



Bývalá hlavná protikorupčná prokurátorka v Rumunsku Laura Codruta Kövesiová získala v utorok večer najviac hlasov od členov Výboru Európskeho parlamentu pre kontrolu rozpočtu (CONT) na post ...



Zdieľať
Foto: TASR/AP
Brusel 27. februára (TASR) - Bývalá hlavná protikorupčná prokurátorka v Rumunsku Laura Codruta Kövesiová získala v utorok večer najviac hlasov od členov Výboru Európskeho parlamentu pre kontrolu rozpočtu (CONT) na post šéfa Európskej prokuratúry (EPPO).


Europoslanci tohto výboru hlasovali v utorok o troch kandidátov, ktorí sa na užšom zozname pre túto funkciu ocitli 5. februára, pričom o ich vymenovaní rozhodla dvanásťčlenná výberová komisia EPPO, ktorej členom je aj slovenský právny expert Ján Mazák.

Okrem Rumunky sa na zozname ocitli aj Jean-Francois Bohnert z Francúzska a Andres Ritter z Nemecka.

Rada EÚ (ministri spravodlivosti členských krajín) minulý týždeň za svojho favorita označila Bohnerta, poslanci z výboru CONT však po utorňajších vypočúvaniach trojice kandidátov vybrali hlasovaním práve kandidátku z Rumunska.

Kövesiovú, Bohnerta a Rittera vypočúvali poslanci z dvoch výborov - okrem CONT to boli aj členovia Výboru EP pre občianske slobody (LIBE).

Kövesiovej dali europoslanci z výboru CONT 12 hlasov. Francúzsky kandidát získal 11 hlasov a zástupca Nemecka dostal iba jeden hlas. Informáciu potvrdilo tlačové oddelenie europarlamentu.

Hlasovanie vo výbore CONT bolo tajné. V stredu rovnako tajným hlasovaním o poradí kandidátov rozhodne aj výbor LIBE. Návrhy oboch parlamentných výborov budú následne zaslané konferencii predsedov EP a predsedovi EP Antoniovi Tajanimu.

Generálny prokurátor Európskej prokuratúry bude vymenovaný spoločne Európskym parlamentom a Radou EÚ.

Európska prokuratúra ako nová decentralizovaná inštitúcia by mala najneskôr od začiatku roka 2021 stíhať veľké podvody spojené s rozpočtom EÚ, pričom snahou Európskej komisie je poveriť EPPO aj stíhaním medzinárodného terorizmu. EPPO vznikla na základe mechanizmu posilnenej spolupráce, zatiaľ sa k nej hlási 22 členských krajín EÚ.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)





Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Každý druhý pacient so zriedkavou chorobou je dieťa
<< predchádzajúci článok
Buhari opäť zvíťazil v prezidentských voľbách v Nigérii