Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

10. januára 2011

Poslanci mediálneho výboru za Smer bojkotujú voľby šéfa RTVSPoslanci za stranu Smer-SD sa nebudú aktívne zúčastňovať na rokovaní Výboru NR SR pre kultúru a médiá, na ktorých sa bude rokovať o voľbe generálneho riaditeľa Rozhlasu ...Zdieľať
smer Foto: SITA/Michal SvitokBRATISLAVA 10. januára (WEBNOVINY) - Poslanci za stranu Smer-SD sa nebudú aktívne zúčastňovať na rokovaní Výboru NR SR pre kultúru a médiá, na ktorých sa bude rokovať o voľbe generálneho riaditeľa Rozhlasu a televízie Slovenska (RTS/ RTVS). Pätica poslancov mediálneho výboru zo Smer-SD na týchto rokovaniach bude, no nebudú diskutovať a ani hlasovať. Podľa nich totiž koalícia demokratický výber riaditeľa RTVS v parlamente len predstiera. Na dnešnej tlačovej besede to avizovali predseda výboru Dušan Jarjabek a člen výboru Marek Maďarič zo Smer-SD. "Domnievame sa, že nadchádzajúca blížiaca sa voľba generálneho riaditeľa RTS je politická fraška, ktorá je ďalším krokom vládnej koalície proti demokratickým pravidlám. Jej výsledkom bude koaličný politický generálny riaditeľ na čele verejnoprávneho média a z takéhoto konania vládnej koalície vyplýva veľmi zlý precedens, že každá ďalšia vládna koalícia bude oprávnená zvoliť si svojho koaličného generálneho riaditeľa a tváriť sa, že ide o odborného nominanta," povedal na tlačovej besede podpredseda Smer-u a člen parlamentného mediálneho výboru Maďarič.


O tom, že budúci riaditeľ RTVS bude kandidátom, ktorého vyberie vládna koalícia, svedčia podľa Maďariča okrem iného vyhlásenia predsedu NR SR a šéfa SaS Richarda Sulíka. Sulík ešte koncom minulého roka podľa Maďariča pre médiá povedal, "my sme na koaličnej rade dohodli, že zriadime pracovnú skupinu a tam budú strany cez svojho zástupcu predkladať všetky pripomienky. Títo štyria si majú sadnúť a nájsť kandidáta koalície". Maďarič dodal, že na čele tejto skupiny má byť minister kultúry Daniel Krajcer (SaS). "Pre výber relevantných kandidátov nebude smerodajný príslušný výbor, ale koaličná rada a že vládni poslanci poslušne zahlasujú za toho generálneho riaditeľa, koho im určí vláda, menovite minister kultúry," dodal Maďarič. Podľa neho nejde ani tak o meno, ako o to, že zvolený generálny riaditeľ nebude riaditeľom verejnosti a verejnoprávnosti, ale riaditeľom vládnej koalície.

Podľa poslancov Smer-u by voľba budúceho šéfa RTVS mala byť tajná. Predseda mediálneho výboru Dušan Jarjabek by pritom chcel, aby sa konala v rade RTVS. Pred zlúčením STV a SRo volili ich šéfov rady STV a SRo v tajnom hlasovaní. Členov týchto rád volil parlament, preto sa objavovali pochybnosti o možnom vplyve politiky na vedenie oboch médií.

V 13-člennom mediálnom výbore je spolu päť zástupcov najväčšieho opozičného subjektu, strany Smer-SD. Popri Jarjabkovi a Maďaričovi je to aj Vladimír Matejička, Ján Podmanický a Ján Senko. Smer podľa Maďariča koná ako politická strana samostatne a nevie, ako sa vo výbore počas rokovaní o voľbe šéfa RTVS zachová zástupca opozičnej SNS Rafael Rafaj. Maďarič však pripomenul, že zákon o RTVS prešiel v parlamente aj s podporou niektorých poslancov SNS.

Výbor NR SR pre kultúru a médiá dnes bude rokovať o výzve na prihlasovanie kandidátov na budúceho generálneho riaditeľa RTVS. Dnes je zároveň posledný deň, dokedy má výbor zverejniť výzvu na prihlasovanie kandidátov na budúceho generálneho riaditeľa RTVS. Zverejniť sa má vo vysielaní RTS a na webstránke NR SR. Prihlášky môžu záujemcovia o šéfovanie RTS podať do 15 dní. Tých, ktorí splnia podmienky, medzi inými ukončené vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a najmenej päťročnú odbornú prax v oblasti riadenia, pozve mediálny výbor na verejné vypočutie. Návrh kandidátov na generálneho riaditeľa RTS predloží výbor so svojím stanoviskom parlamentu do dvoch pracovných dní od vypočutia. Následne by poslanci mali o generálnom riaditeľovi RTS vo verejnej voľbe hlasovať na prebiehajúcej alebo najbližšej schôdzi NR SR. Mohlo by to teda byť už vo februári alebo v marci. Rovnaký postup platí aj pre voľbu prvých, deviatich členov Rady RTS. Po týchto aktoch chce minister kultúry Daniel Krajcer začať so širšou diskusiou o obsahu, precíznejším zadefinovaním verejnoprávnosti a verejného záujmu a na rad sa dostane aj príprava financovania.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Skupina nespokojných sudcov opustila rokovanie pléna NS SR
<< predchádzajúci článok
RADIČOVÁ: Žiadna verzia Zákonníka práce nie je hotová