Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

17. septembra 2019

Poslanci nedostali na prieskume informácie k tendru na záchrankyNa snímke poslanec NR SR Marek Krajčí (OľaNO-NOVA).Zdieľať
Na snímke poslanec NR SR Marek Krajčí (OľaNO-NOVA). Foto: TASR - Jakub Kotian
Bratislava 17. septembra (TASR) – Členom parlamentného zdravotníckeho výboru sa nepodarilo zrealizovať poslanecký prieskum v súvislosti s tendrom na licencie pre záchranky. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) im neukázal požadované dokumenty. TASR to potvrdili viacerí členovia výboru.


Poslanci žiadali od ÚDZS sprístupnenie všetkých dokumentov, ktoré súvisia s výberovým konaním. Dožadovali sa zbavenia mlčanlivosti členov komisie, čo sa však nestalo. Šéf výboru Štefan Zelník (SNS) a podpredseda výboru Marek Krajčí (OĽaNO) pre TASR uviedli, že zvažujú právne kroky.

Dôvodom pochybností okolo tendra sú informácie denníka Sme o prepojeniach členov výberovej komisie na najúspešnejšiu firmu v tendri.

Predseda ÚDZS Tomáš Haško na minulotýždňovom mimoriadnom zasadnutí výboru odmietol zaujatosť členov komisie. Trval na tom, že tender bol v súlade s príslušnou legislatívou. Rovnako avizoval, že členov komisie nezbaví mlčanlivosti a nezverejní projekty uchádzačov, keďže môže ísť o obchodné tajomstvo.

Šéfka rezortu zdravotníctva Andrea Kalavaská (nominantka Smer-SD) potvrdila, že Ministerstvo zdravotníctva SR dalo podnet na Generálnu prokuratúru SR vo veci prešetrenia prípadu. Tiež dodala, že ju ako občana "vyrušujú" pochybnosti okolo výberového konania. Tender na poskytovanie záchranárskych služieb za 800 miliónov eur na šesť rokov však podľa jej slov legislatívne zopakovať nejde.

ÚDZS vyhlásil výberové konanie na vydanie povolenia na prevádzkovanie ambulancií záchrannej zdravotnej služby v polovici júna, týkalo sa 328 bodov. Najviac ich získala slovenská spoločnosť LSE - Life Star Emergency. Nasledovali štátne záchranky z Bratislavy a Košíc. Firma uspela po tom, čo z trhu odchádza spoločnosť Falck.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Taliban 11 dní pred voľbami zabil najmenej 30 ľudí
<< predchádzajúci článok
Britský najvyšší súd začal prerokúvať pozastavenie činnosti parlamentu

Poslanci nedostali na prieskume informácie k tendru na záchranky - diskusné fórum čitateľov