Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

02. marca 2010

Poslanci neschválili dotácie pre súkromné školy



Patová situácia nastala po tom, ako poslanci Prešovského samosprávneho kraja dnes neschválili všeobecne záväzné nariadenie, ktoré určuje výšku ...



Zdieľať
Peter ChudíkFoto: SITA/Viktor Zamborský


PREŠOV 2. marca  – Patová situácia nastala po tom, ako poslanci Prešovského samosprávneho kraja dnes neschválili všeobecne záväzné nariadenie, ktoré určuje výšku dotácie pre základné umelecké školy, jazykové školy a školské zariadenia v zriaďovateľskej pôsobnosti cirkví a súkromných zariadení. Na schválenie bola potrebná trojpätinová väčšina, za nariadenie nehlasovali pravicoví poslanci. Výšku dotácie chceli zrovnať s ostatnými školami v zriaďovateľskej pôsobnosti samosprávneho kraja. Podľa navrhovaného materiálu cirkevné aj súkromné zariadenia mali dostať dotáciu 88 percent v porovnaní so školami župy. Išlo o dolnú hranicu, ktorú určuje zákon pre cirkevné subjekty.

Podľa vedúcej odboru financií Prešovského samosprávneho kraja Márie Holíkovej to v praxi bude znamenať, že nebudú môcť poslať finančnú dotáciu zriaďovateľom cirkevných a súkromných zariadení, ktorí podpisujú zmluvy na stravovanie a základnú činnosť v umeleckých, či jazykových školách. „Do tejto patovej situácie nás dostal aj zákon, ktorý nadobudol účinnosť od 1. januára tohto roka,“ uviedla Holíková. Zmena zákona sa dotýka 37 zriaďovateľov a vyše 70 subjektov. Doteraz ich samosprávny kraj financoval v rámci prijatého rozpočtu 90 percentami z príspevku, ktorý sa poskytuje školským subjektom v zriaďovateľskej pôsobnosti samosprávneho kraja. Pravicoví poslanci presadzovali názor, že dotácia by mala byť pre všetky školy rovnaká, lebo ide z daní rodičov týchto žiakov. Poslanec Ivan Hopta za stranu Úsvit by chcel skôr regulovať počet škôl mimo verejného sektora.

Predseda Prešovského samosprávneho kraja Peter Chudík nemá v pláne zvolať z tohto dôvodu mimoriadne zastupiteľstvo. Materiál mieni predložiť na najbližšiu aprílovú schôdzu. Zo vzniknutej situácie viní poslancov politického klubu KDH, SDKÚ-DS. „Bola to deštrukcia z ich strany. Pýtam sa, prečo nepripomienkovali návrh VZN riadne v komisiách, aby mohli povedať, že chcú dať viac peňazí, ako je v návrhu. A keď chcú dať viac peňazí, mali by tiež povedať, komu treba zobrať,“ reagoval Chudík. Hlasovanie pravice nazval politikárčením. Školy, ktoré teraz nedostanú peniaze, by sa mali ísť sťažovať k nim, dodal.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Biskupstvo od výstavby na Kalvárii neustúpi
<< predchádzajúci článok
Zajtra sa na Slovensku zvýšia ceny nafty a benzínu