Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

12. júla 2011

Poslanci neschválili Matovičove zmeny o stravných lístkoch



Zamestnanci nebudú mať novú možnosť rozhodnúť sa, či chcú dostávať stravné lístky alebo ...



Zdieľať
matovic gastrace Pred NR SR sa v pondelok uskutočnil protest proti zmenám v Zákonníku práce.Foto: SITA/Marián PeigerBRATISLAVA 12. júla (WEBNOVINY) - Zamestnanci nebudú mať novú možnosť rozhodnúť sa, či chcú dostávať stravné lístky alebo finančný príspevok na stravu. Poslanci totiž neschválili pozmeňujúci návrh poslancov zo skupiny Obyčajní ľudia k novele Zákonníka práce. Tí pritom podmieňovali celkovú podporu Zákonníka práce aj schválením tohto návrhu. O zákone ako o celku poslanci budú hlasovať v stredu. Návrh Igora Matoviča nepodporili piati poslanci KDH a jeden poslanec SDKÚ-DS, a to Stanislav Janiš.


Hodnota finančného príspevku na stravu pre zamestnancov mala byť v tej sume, v akej by zamestnávateľ prispieval na stravovaciu poukážku. Príspevok by pritom mal byť rovnako oslobodený od dane. "Nerušíme stravenky, iba zavádzame možnosť, aby sa ľudia slobodne rozhodli," skonštatoval v rozprave nezávislý poslanec a líder Obyčajných ľudí Igor Matovič. Proti zmene sa postavili emitenti stravných poukážok. Tí prišli v pondelok svoje podnikanie brániť pred parlament. Tvrdia, že ak povinnosť vydávať zamestnancom gastrolístky zanikne, o prácu príde 15 tisíc ľudí, tržby v stravovacom priemysle klesnú o 209 miliónov eur a stúpnu ceny v reštauráciách. Matovič demonštrantom prisľúbil, že ak sa tento scenár naplní, vzdá sa mandátu a pred odchodom z parlamentu navrhne opätovné zavedenie vydávania gastrolístkov a pokúsi sa presadiť, aby sa mohli používať len v reštauráciách.

Poslanci podporili inú zmenu, ktorá sa týka stravných lístkov. Na základe pozmeňujúceho návrhu Ľudovíta Kaníka (SDKÚ-DS) by mal klesnúť poplatok za sprostredkovanie stravovacích služieb prostredníctvom stravovacích poukážok. Podľa Kaníka bola doterajšia úroveň poplatku neúmerná, keďže presahovala 6 % z hodnoty uvedenej na stravovacej poukážke. Výška poplatku za sprostredkované stravovacie služby by teda mala po novom byť maximálne 3 % z hodnoty sumy uvedenej na stravovacej poukážke.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Bratislava chce zbaviť ľudí závislosti od áut
<< predchádzajúci článok
Po silnej búrke zostali v Dolnom Kubíne 57-tisícové škody