Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

28. februára 2010

Poslanci o odškodnení klientov nebankoviek



Foto: SITA BRATISLAVA 28. februára (WEBNOVINY) – Poškodení klienti nebankových subjektov sa po rokoch možno dočkajú aspoň čiastočného odškodnenia. Rozhodnúť o tom môžu poslanci na 49. schôdzi Národnej rady SR, ...



Zdieľať
Foto: SITA


BRATISLAVA 28. februára (WEBNOVINY) – Poškodení klienti nebankových subjektov sa po rokoch možno dočkajú aspoň čiastočného odškodnenia. Rozhodnúť o tom môžu poslanci na 49. schôdzi Národnej rady SR, ktorá sa začína v utorok 2. marca.

Návrh zákona o čiastočnom odškodnení vkladateľov do nebankových subjektov predložili do parlamentu zákonodarcovia za SMK. Ľudí, ktorí prišli o peniaze v nebankovkách, chcú odškodniť preto, lebo príslušné štátne orgány na rozdiel od občanov – vkladateľov mali dostatočné informácie, prehľad a vedomosti o vysokej rizikovosti vkladov do týchto nebankových inštitúcií. Čiastočné odškodnenie by si podľa SMK vyžiadalo približne 120 miliónov eur zo štátneho rozpočtu. Maďarská koalícia zároveň návrhom dáva šancu vláde „vyfarbiť sa“, lebo odškodnenie klientov nebankoviek sľubovala v programovom vyhlásení kabinetu. Premiér Robert Fico považuje opozičný návrh za lacný populizmus, na odškodnenie podľa neho štát nemá peniaze.

Plénum čaká definitívne hlasovanie o zákonoch súvisiacich s preukazovaní pôvodu majetku. Proti sú ĽS-HZDS a SNS, podľa nich sú právne normy v rozpore s Ústavou SR, Smer-SD a opozičné SDKÚ-DS, KDH a SMK by ich mali podporiť.

Národná rada sa v skrátenom legislatívnom konaní bude zaoberať aj novelou zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorá reaguje na výhrady Európskej komisie. Zmeny umožnia uvoľniť investičné podmienky a vytvoriť širší priestor pre investovanie prostriedkov v dôchodkových fondoch aj mimo rámca eurozóny.

Poslanci rozhodnú i o novele vysokoškolského zákona poslanca za Smer-SD Mojmíra Mamojku, ktorý žiada posunúť vek garantov študijných programov o päť rokov vyššie, teda zo 65 na 70 rokov. Poslanec zároveň presadzuje, aby odborné vysoké školy po splnení všetkých podmienok mohli vzdelávať aj vo vyššom ako bakalárskom stupni. Proti novele sa vyslovil minister školstva Ján Mikolaj (SNS) i časť rektorov slovenských univerzít. Za Mamojkov návrh v prvom čítaní paradoxne hlasovalo i päť poslancov za SNS, hoci podľa podpredsedníčky národniarov Anny Belousovovej búra základný kameň vysokoškolskej reformy.

Národniari majú svoje želiezko v ohni v podobe vlasteneckého zákona. O tom, či športové podujatia, rokovania vlády a parlamentu bude otvárať štátna hymna, a noví zamestnanci štátnej správy zložia sľub vernosti, sa bude hlasovať v utorok o 17:00. Na februárovej schôdzi pri tomto bode nebol totiž parlament uznášaniaschopný.

Za dôležité považuje predseda národnej rady Pavol Paška aj viacero volieb, poslanci by mali v tajnom hlasovaní voliť členov Rady STV, Rozhlasovej rady a otvorená zostáva aj voľba Rady Slovenského pozemkového fondu. Opozícia do konca volebného obdobia nenavrhne svojich kandidátov, podľa Pašku tak blokuje činnosť Rady SPF. Predstavitelia SDKÚ-DS, KDH a SMK svoje kroky odôvodňujú argumentom, že nebudú robiť krovie machináciám s pozemkami slovenských občanov.

V úvode bude Národná rada SR hlasovať i o novele zákona o obecnom zriadení, ktorú vrátil na opätovné prerokovanie prezident Ivan Gašparovič. Rozhodnutie čaká aj na dvojicu vládnych noviel v skrátenom legislatívnom konaní, a to o konkurze a reštrukturalizácii a o posudzovaní vplyvov na životné prostredie, ktoré na marcovú schôdzu presunuli poslanci z februárového rokovania.

Program 49. schôdze tvorí 66. bodov, gro návrhov predstavujú vládne zákony v druhom čítaní. Poslanci rokovaním uzatvárajú štvorročný volebný cyklus, v máji ich čaká už len krátke trojdňové rokovanie.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Vývoj krízových udalostí v SkyEurope
<< predchádzajúci článok
V hoteli v Demänovskej doline zomrelo mladé dievča