Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

13. októbra 2010

Poslanci odhlasovali viacero noviel do 2. čítania



Národná rada SR posunula do druhého čítania návrh novely zákona o majetku obcí a návrh na ...



Zdieľať
parlament sr Poslanci NR SR počas 7. schôdze NR SR. Bratislava, 13. október 2010

Foto: SITA/Jozef JakubčoBRATISLAVA 13. októbra (WEBNOVINY) - Národná rada SR posunula do druhého čítania návrh novely zákona o majetku obcí a návrh na novelizáciu zákona o majetku vyšších územných celkov (VÚC). Cieľom navrhovaných noviel je vytvoriť legislatívny rámec realizovania projektov verejno-súkromného partnerstva (PPP) z pohľadu majetku obcí a VÚC, keďže projekty verejno-súkromného partnerstva môžu realizovať aj subjekty územnej samosprávy. V súčasnosti totiž žiadny zákon neupravuje problematiku užívania majetku obce alebo majetku VÚC koncesionárom.

PPP projekty podľa ministerstva financií vychádzajú z predpokladu, že počas trvania koncesnej zmluvy bude koncesionár užívať majetok obce alebo VÚC a brať z neho úžitky a na základe dohôd bude prenechávať majetok obce do užívania tretím osobám. "Z uvedených dôvodov je potrebné prijať osobitnú úpravu nakladania s majetkom obce alebo VÚC v súvislosti s plnením koncesnej zmluvy, ktorá bude komplexne riešiť právne vzťahy k majetku obce vznikajúce v rámci projektov verejno-súkromného partnerstva," konštatuje ministerstvo financií ako predkladateľ materiálu. Do druhého čítania poslanci posunuli aj novelu zákona o nakladaní s majetkom verejnoprávnych inštitúcií.


Parlament posunul zmeny v ochrane vkladov do 2. čítaniaPoslanci posunuli do ďalšieho legislatívneho procesu návrh novely zákona o ochrane vkladov. Podľa navrhovanej novely sa zmení úplná ochrana bankových vkladov bez limitu a spoluúčasti vkladateľa na ochrane, pričom neobmedzená garancia sa ohraničí fixnou sumou. Keďže eurosmernica už na konci tohto roka určuje sumu 100 tis. eur ako jednotný limit pre všetky členské štáty Európskej únie, a to bez možnosti ponechania na jednotlivých členských štátoch určiť vo svojich predpisoch inú hranicu, bolo potrebné tomu prispôsobiť krytie v zákone o ochrane vkladov.


Do druhého čítania tiež prešiel návrh na zmenu zákona o hazardných hrách. Ten už nemá obsahovať osobitnú kategóriu kasína, a to tzv. kasíno v rekreačnom komplexe. Tento druh kasína do zákona zakomponovalo ministerstvo financií ešte za vedenia Jána Počiatka. Súčasné vedenie rezortu však v záujme zjednotenia podmienok prevádzkovania všetkých hazardných hier v kasíne navrhlo vypustiť zo zákona o hazardných hrách túto osobitnú kategóriu kasína, ako aj s tým súvisiace udeľovanie osobitného druhu individuálnej licencie.
Minister financií Ivan Mikloš počas 7. schôdze NR SR. Bratislava, 13. október 2010.
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Na nasledujúcej schôdzi parlamentu sa budú poslanci v druhom čítaní zaoberať aj návrhom novely zákona o nakladaní s majetkom verejnoprávnych inštitúcií. Cieľom navrhovanej novely je vytvoriť legislatívny rámec realizovania projektov verejno-súkromného partnerstva z pohľadu majetku verejnoprávnych inštitúcií.
Parlament okrem toho vzal na vedomie správu o makroekonomickom vývoji a vývoji verejných financií SR za prvý polrok 2010 a predikciu vývoja do konca roka. Ako sa uvádza v materiáli, hlavný fiškálny cieľ vlády na rok 2010 bol stanovený v rámci rozpočtu verejnej správy na roky 2010 až 2012 v podobe deficitu verejnej správy vo výške 5,5 % hrubého domáceho produktu (HDP).

Súčasný odhad deficitu verejnej správy je 7,8 % HDP. Deficit verejnej správy sa zvýši v porovnaní s rozpočtom nominálne o 1,4 mld. eur. "Časť prekročenia deficitu je spôsobená objektívne - ťažko predvídateľnými skutočnosťami. Významná časť nenaplnenia rozpočtu je však spôsobená aj zlou prípravou rozpočtu na rok 2010," uvádza ministerstvo financií.

Do druhého čítania sa dostala aj novela zákona o dotáciách v pôsobnosti ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny.



SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V Ružomberku 2 kandidátov vylúčili a 6 odstúpilo
<< predchádzajúci článok
Diabetes 2. typu má asi 400-tisíc ľudí Slovákov