Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

22. októbra 2009

Poslanci odsúhlasili zmeny v Zákonníku práce



Od marca budúceho roka by tak malo byť možné pracovný pomer na určitý čas dohodnúť najdlhšie na dva roky s tým, že v rámci dvoch rokov možno takýto pracovný pomer predĺžiť alebo opätovne ...



Zdieľať
BRATISLAVA 22. októbra (WEBNOVINY) - Od marca budúceho roka by tak malo byť možné pracovný pomer na určitý čas dohodnúť najdlhšie na dva roky s tým, že v rámci dvoch rokov možno takýto pracovný pomer predĺžiť alebo opätovne dohodnúť najviac dvakrát. Vyplýva to z návrhu novely Zákonníka práce, ktorú vo štvrtok schválili v prvom čítaní poslanci parlamentu. Takúto zmenu Zákonníka práce presadili zamestnávatelia. V súčasnosti Zákonník práce umožňuje dohodnúť pracovný pomer na určitý čas najdlhšie na tri roky. Počas troch rokov však možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť takýto pracovnoprávny vzťah len jedenkrát.


Poslancami schválený návrh novely pracovného kódexu reaguje na upozornenie Európskej komisie na to, že Slovensko do svojho právneho poriadku nesprávne prevzalo európsku smernicu o práci na kratší pracovný čas, smernicu o práci na dobu určitú a smernicu o dočasnej agentúrnej práci. Účelom týchto smerníc je zabezpečiť odstránenie diskriminácie zamestnancov na kratší pracovný čas, pracovný čas dohodnutý na určitú dobu a pri dočasnej agentúrnej práci. Niektoré výnimky v súčasnom Zákonníku práce, ktoré umožňujú ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do troch rokov alebo nad tri roky, nie sú podľa Európskej komisie v súlade s európskou smernicou o práci na dobu určitú. Ide o prípady predĺženia alebo opätovného dohodnutia pracovného pomeru na dobu určitú, pri ktorých nie sú splnené vymedzené dôvody, akými sú zastupovanie zamestnanca, potreba podstatne zvýšiť počet zamestnancov na prechodný čas, či vykonávanie sezónnych prác.

Pri štvrtkovom hlasovaní uspela aj trojica koaličných poslancov. Rudolf Pučík (SNS), Ján Richter a Viliam Jasaň (obaja Smer-SD) chcú novelou zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov upraviť rozdiely pri prevodoch bytov. Súčasná legislatíva nedáva správcovi majetku štátu, teda predávajúcemu pri predaji bytov inú možnosť, len postupovať v súlade s jej znením, čím podľa poslancov dochádza k znevýhodňovaniu určitej časti štátnych a ostatných zamestnancov rezortov štátnej správy.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Poslanci znovu nezvolili kandidátov na disciplinárnych sudcov
<< predchádzajúci článok
Spiš nepotrebuje urán, ale turistiku, tvrdí Čaplovič