Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

07. júna 2023

Poslanci Osuský, Krúpa, Naď a ďalší navrhujú uznať hladomor na Ukrajine za genocíduParlament bude na svojej júnovej chôdzi rokovať o návrhu uznesenia skupiny poslancov bývalej koalície, ktorí navrhujú uznať hladomor na Ukrajine v rokoch 1932 - 1933 za genocídu. Najtragickejšia udalosť ...Zdieľať
jaroslav nad 676x451 7.6.2023 (SITA.sk) - Parlament bude na svojej júnovej chôdzi rokovať o návrhu uznesenia skupiny poslancov bývalej koalície, ktorí navrhujú uznať hladomor na Ukrajine v rokoch 1932 - 1933 za genocídu.

Najtragickejšia udalosť proti ľudskosti


Odôvodňujú to 90. výročím hladomoru na Ukrajine a tiež tým, že Európsky parlament a niektoré iné krajiny už obdobné uznesenia prijali.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


„Hladomor na Ukrajine predstavuje spoločne s holokaustom najtragickejšiu udalosť proti ľudskosti na európskom kontinente. Zapríčinil smrť miliónov Ukrajincov a Ukrajiniek, bol cynicky naplánovaný a kruto vykonaný sovietskym režimom s cieľom presadiť sovietsku politiku kolektivizácie poľnohospodárstva a potlačiť ukrajinské obyvateľstvo a ich národnú identitu," poukázali predkladatelia.

Poslanci Peter Osuský, Ondrej Dostál, Ján Benčík, Anna Zemanová, Tomáš Lehotský, Mária Kolíková, Jarmila Halgašová, Juraj Krúpa (SaS), Gábor Grendel (OĽaNO a priatelia) a nezaradení poslanci Jaroslav Naď (Demokrati) a Tomáš Valášek (Progresívne Slovensko) ďalej svoj návrh zdôvodňujú tým, že v súvislosti s pretrvávajúcou vojnou Ruska proti Ukrajine, v ktorej chce Rusko opäť zničiť ukrajinskú národnú identitu a fyzicky zlikvidovať Ukrajincov ako národ, treba jasne poukázať na minulé činy Ruska a urobiť všetko pre to, aby sa podobné činy na Ukrajine či kdekoľvek vo svete už nikdy neopakovali.

Kruté metódy sovietskeho režimu


Navrhujú, aby parlament uznal „Holodomor,“ teda umelo vyvolaný hladomor na Ukrajine v rokoch 1932 – 1933 spôsobený zámernou politikou sovietskeho režimu na čele s Josifom Vissarionovičom Stalinom, za genocídu ukrajinského ľudu, keďže bol spáchaný s úmyslom zničiť skupinu ľudí úmyselným nastolením životných podmienok, ktoré mali viesť k ich fyzickému zničeniu.

Podobné kruté metódy používal podľa nich sovietsky režim aj v iných častiach Sovietskeho zväzu, najmä v Kazachstane, Bielorusku, na severnom Kaukaze a inde. Poslanci poukazujú na to, že existujú dôkazy o tom, že sovietsky režim zámerne skonfiškoval zozbieranú úrodu obilnín a zavrel hranice, aby Ukrajincom zabránil utiecť pred vyhladovaním.

V rokoch 1932 a 1933 Sovietsky zväz vyvážal z územia Ukrajiny obilie, zatiaľ čo tamojší obyvatelia hladovali a umierali. Zabíjanie prevažne vidieckych Ukrajincov často sprevádzala propaganda, ktorá roľníkov ako tzv. kulakov označovala za vinníkov hladomoru.

„Prebiehajúca ruská agresívna vojna proti Ukrajine, ničenie jej energetickej a poľnohospodárskej infraštruktúry, blokovanie vývozu ukrajinského obilia a krádež miliónov ton obilia zo strany Ruska obnovili obavy z rozsiahleho umelo vyvolaného hladomoru, najmä na globálnom juhu, ktorý je závislý od cenovo dostupného ukrajinského obilia," píše sa v návrhu.


Zdroj: SITA.sk - Poslanci Osuský, Krúpa, Naď a ďalší navrhujú uznať hladomor na Ukrajine za genocídu © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Autobus plný detí sa za obcou Lubina zrazil s autom, cestu museli uzavrieť (foto)
<< predchádzajúci článok
Slota prišiel na súd s barlou. Nechápe vyhrážkam, že živý z basy nevyjde