Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

25. septembra 2015

Poslanci podporujú sprísnenie trestov za predaj a distribúciu anabolík



Priekupníkov s anabolikami chce štát od budúceho roku trestať prísnejšie. Kým doteraz hrozilo väzenie iba tým, ktorí ich podávali deťom do 18 rokov alebo aktívnym ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Bratislava 25. septembra (TASR) - Priekupníkov s anabolikami chce štát od budúceho roku trestať prísnejšie. Kým doteraz hrozilo väzenie iba tým, ktorí ich podávali deťom do 18 rokov alebo aktívnym športovcom, po novom tak má byť aj v prípade ich dovozu, distribúcie či predaja. Doterajšie tresty sa sprísnia tiež. Počíta s tým novelizácia Trestného zákona z dielne ministerstva spravodlivosti, ktorú dnes poslanci Národnej rady SR posunuli do druhého čítania.


Ako poukázalo ministerstvo, prevažná väčšina európskych krajín postihuje trestnoprávnou úpravou podávanie anabolík alebo obchodovanie s nimi en bloc, teda bez akejkoľvek špecifikácie spôsobu alebo následku konania, ako tomu je na Slovensku. V prípade nelegálneho obchodovania s neregistrovanými a falošnými liekmi, vrátane predaja anabolík, ide pritom podľa ministerstva o spoločensky vysoko nebezpečné konanie s prvkami organizovanosti, často s medzinárodným prepojením.

Väzenie až na tri roky má hroziť tomu, kto bude vo väčšom rozsahu podávať alebo predávať anaboliká. Pokiaľ bude páchateľ v činnosti pokračovať, po druhý raz mu už bude hroziť väzenie od troch do ôsmich rokov. Rovnako to má byť v prípade, ak pôjde o organizovanú športovú činnosť alebo predaj či distribúciu v značnom rozsahu. Pokiaľ by išlo o činnosť veľkého rozsahu, alebo by takýmto konaním došlo k ujme na zdraví alebo smrti, bude hroziť páchateľovi trest odňatia slobody na päť až 12 rokov. Ten, kto spôsobí ťažkú ujmu alebo smrť viacerých osôb, dostane 10- až 12-ročné väzenie.

Slovensko sa podľa ministerstva považuje za jednu z významných zdrojových krajín v Európe vo vzťahu k anabolikám a iným látkam s hormonálnym účinkom. "Cieľové európske krajiny zakazujú a trestne postihujú samotnú držbu týchto látok bez príslušného povolenia. SR napriek tomu za platnosti súčasnej právnej úpravy takzvaného 'anabolického paragrafu' nemôže byť plnohodnotným partnerom pre zahraničné justičné orgány," zdôvodnilo potrebu zmeny.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Jednoduchá spoločnosť na akcie má uľahčiť podnikanie malým firmám
<< predchádzajúci článok
Konanie o sťažnostiach obvinených a odsúdených má byť jednoduchšie