Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

07. decembra 2010

Poslanci Prešovského kraja neschválili zvýšenie cestnej daneRočná sadzba dane za osobné motorové vozidlá, úžitkové, nákladné motorové vozidlá a autobusy sa v Prešovskom samosprávnom kraji zvyšovať nebude. Predložený návrh, ...Zdieľať
cesta Foto: SITA/Viktor ZamborskýPREŠOV 7. decembra (WEBNOVINY) – Ročná sadzba dane za osobné motorové vozidlá, úžitkové, nákladné motorové vozidlá a autobusy sa v Prešovskom samosprávnom kraji zvyšovať nebude. Predložený návrh, ktorý počítal v priemere so zvýšením dane o 10 percent, nepodporili hlavne poslanci z klubu SDKÚ-DS, KDH.


Za pravicový poslanecký klub uviedol dôvody jeho predseda Juraj Hurný (SDKÚ-DS), ktorý povedal, že najprv sa musí šetriť na výdajoch a mzdách na úrade, až potom zvyšovať dane. Hurný presadzuje názor, že hoci Prešovský kraj má jednu z najnižších cestných daní, nemal by sa tejto priority zbavovať, ale využiť ju ako výhodu.

Čítajte viac v:
Kraje sa rozhodli zvýšiť dane pre motoristov Mala by motivovať firmy, ktoré platia dane v hlavnom meste, pritom jazdia na východe, aby sa preregistrovali. „Keď sa začne šetriť na úrade, keď sa začnú elektronické aukcie na obstarávanie tovarov a služieb, kde sa dá ušetriť, keď vyriešime racionalizáciu v prímestskej doprave, potom sme ochotní rokovať o zvýšení cestnej dane,“ povedal Hurný.

Mali dve možnosti
Poslanci sa mohli pri zvyšovaní cestnej dane rozhodovať medzi dvoma variantmi. Jeden bol pôvodný návrh Úradu Prešovského samosprávneho kraja, druhý prakticky kopíroval návrh, ktorý schválili v Košickom samosprávnom kraji. Z prítomných 55 poslancov sa ani v jednom prípade nenašiel dostatočný počet hlasov, ktorý by stačil na schválenie všeobecne záväzného nariadenia na zvýšenie cestnej dane. Prešovský župan Peter Chudík k hlasovaniu poslancov uviedol, že tomu nerozumie a považuje to za politikárčenie. K tomuto bodu poslanci rokovali tri hodiny s prestávkami.

Vedúca finančného odboru Prešovského samosprávneho kraja Mária Holíková informovala, že v roku 2009 bol výber cestnej dane v Prešovskom kraji 12,3 milióna eur. V tomto roku bol výber o niečo nižší 12,091 milióna eur.
Poslanci dnes neschválili ani návrh na všeobecne záväzné nariadenie, ktorý sa týka poskytovania príspevkov z vlastných príjmov Prešovského samosprávneho kraja jazykovým školám, školským zariadeniam a poskytovania dotácií zriaďovateľom súkromných, resp. cirkevných základných umeleckých škôl a školských zariadení na budúci rok. Platí všeobecne záväzné nariadenie, kde je financovanie pre všetky školské zariadenia rovnaké, ale poslanci ho budú musieť prerokovať pre nový rok.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
WIKILEAKS: Hizballáh vlastní asi 50 000 rakiet
<< predchádzajúci článok
Ľudia si v 2. pilieri nasporili takmer 3,66 mld. eur

Poslanci Prešovského kraja neschválili zvýšenie cestnej dane - diskusné fórum čitateľov