Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

09. augusta 2013

Poslanci sa rozpustia až po víkende, v piatok by nemuseli byť všetciČeská Poslanecká snemovňa sa rozpustí až o štyri dni neskôr, ako dosiaľ politici predpokladali.Zdieľať
Praha 9. augusta (TASR) - Česká Poslanecká snemovňa sa rozpustí až o štyri dni neskôr, ako dosiaľ politici predpokladali.

Český prezident Miloš Zeman kráča po príhovore v Poslaneckej snemovni 7. augusta 2013 v Prahe. Foto: TASR

Strany, ktoré navrhli mimoriadnu schôdzu k rozpusteniu dolnej komory parlamentu, sa totiž obávajú, že hlasovanie by mohla ovplyvniť malá účasť poslancov tesne pred víkendom. Namiesto v piatok popoludní 16. augusta sa bude hlasovať v utorok 20. augusta, oznámil dnes spravodajský server iDNES.cz.

V piatok 16. augusta, keď bola zvolaná mimoriadna schôdza k rozpusteniu Snemovne, sa tento bod začne prerokovávať, ale samotné hlasovanie o rozpustení sa bude konať o štyri dni neskôr. Uviedol to šéf poslaneckého klubu TOP 09 a Starostov Petr Gazdík. Na odklade hlasovania sa podľa neho dohodli strany TOP 09, ČSSD a komunisti.

Proti prerušeniu schôdze a odloženiu hlasovania nie je ani predstaviteľka strany LIDEM Dagmar Navrátilová, ktorá tiež hlasovala proti Rusnokovej vláde. Podľa informácií Gazdíka nemajú problém s hlasovaním v utorok ani členovia ODS.

Gazdík vysvetlil, že strany, ktoré sa snažia o predčasné voľby, nechcú ohroziť výsledok hlasovania prípadnou nižšou účasťou poslancov v Snemovni v piatok popoludní, teda tesne pred víkendom.

Keď sa Snemovňa rozpustí, podľa ústavy sa majú konať voľby do 60 dní. V prípade, že sa rozpustí 20. augusta, pripadá koniec tejto lehoty na sobotu 19. októbra. Presný dátum predčasných volieb určí prezident Miloš Zeman.

V ústave nie je presne vymedzené, či lehota 60 dní začína ubiehať od dátumu, keď poslanci hlasovali, alebo od dátumu, keď rozpustenie Snemovne podpíše prezident. Navyše, prezidentovi nestanovuje žiadnu lehotu, do kedy má uznesenie o rozpustení podpísať, pripomenul iDNES.cz.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Sever Japonska trápia husté lejaky, nezvestných je päť ľudí
<< predchádzajúci článok
Presúvanie Rómov z obce do obce je údajne neférové