Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

29. júna 2011

Poslanci zobrali na vedomie petíciu sestier



Poslanci v stredu zobrali na vedomie petíciu Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek, ktorú podporilo viac ako 243 tis. ľudí. Poslanci zároveň žiadajú vládu, aby ...



Zdieľať
parlament Foto: SITA/Marián PeigerBRATISLAVA 29. júna (WEBNOVINY) - Poslanci v stredu zobrali na vedomie petíciu Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek, ktorú podporilo viac ako 243 tis. ľudí. Poslanci zároveň žiadajú vládu, aby dôsledne plnila uznesenie, ktoré k petícii sama prijala.


Ktoré opatrenia na riešenie problémov z petície sa napokon dostanú do platnosti, nie je jasné, o všetkom sa ešte rokuje. SDKÚ už avizovala, že nepodporí pozmeňujúci návrh k Zákonníku práce, ktorý má riešiť minimálne mzdové ohodnotenie sestier a pôrodných asistentiek.

Ten sa nepozdáva ani komore. Strana hovorí o vzniku nového zákona o odmeňovaní. Na stole sú však aj ďalšie pozmeňujúce návrhy. Jeden sa týka možnosti sestier odmietnuť po 50. roku života prácu nadčas alebo nočné služby. Ďalší pozmeňujúci návrh by mal sestrám zabezpečiť, aby dostali ročne päť dní voľna na sústavné vzdelávanie s náhradou mzdy. Opozícia informovala, že predloží aj vlastné návrhy.

Sestry a pôrodné asistentky zbierali podpisy pod petíciu dva mesiace, skončili v polovici apríla. Vláda vzala petíciu začiatkom júna na vedomie, pričom prijala aj uznesenie, ktoré stanovuje harmonogram, kedy sa majú niektoré z požiadaviek splniť. Sestry však s navrhovanými riešeniami nie sú úplne spokojné, nepozdáva sa im najmä riešenie dvoch kľúčových požiadaviek. Žiadajú stanovenie minimálnej mzdy a skorší odchod do dôchodku. Chcú preto ešte rokovať.

Komora taktiež v petícii požaduje, aby štát a zamestnávatelia podporovali sústavné vzdelávanie sestier a pôrodných asistentiek a aby Ministerstvo zdravotníctva SR kontrolovalo dodržiavanie personálnych normatívov. Súčasťou petície je aj požiadavka na zriadenie samostatného odboru ošetrovateľstva na ministerstve, podpora mimonemocničnej starostlivosti, najmä agentúr domácej ošetrovateľskej starostlivosti, a legislatívna, ale i finančná úprava poskytovania zdravotnej starostlivosti v zariadeniach sociálnych služieb.


Sestry spokojné

Samotné sestry a asistentky vnímali diskusiu k petícii ako aj navrhované riešenia pozitívne. "Pohli sme sa správnym smerom," vyhlásila pre agentúru SITA prezidentka komory Mária Lévyová. Zároveň však dodala, že spokojné budú až vtedy, keď sa jednotlivé riešenia problémov petície schvália. Sestry a pôrodné asistentky uvítali najmä fakt, že ich mzdy by mal riešiť samostatný zákon.

"Myslím, že by to bola schodná cesta," povedala Lévyová. Zároveň však upozornila, že chcú participovať na príprave zákona a v septembri poznať dátum jeho predloženia, ako aj jeho obsah. Rokovať chcú aj o ďalšej požiadavke, a to skoršom odchode do dôchodku, resp. iných kompenzáciách pri nesplnení tejto požiadavky. Kľúčové je pre ne aj prepojenie sociálnej a zdravotnej starostlivosti. Podľa Lévyovej by navrhnuté opatrenia, najmä avizovaný zákon, mohli situáciu medzi sestrami upokojiť.


Vojaci po rodičovskej sa vrátia na pôvodné miesto

Vojaci a vojačky budú mať po skončení rodičovskej dovolenky zabezpečené právo vrátiť sa na to isté pracovné miesto, kde pôsobili predtým. Ak to nie je možné, vrátia sa na rovnocenné alebo podobné miesto. Umožní im to novela zákona o štátnej službe profesionálnych vojakov z dielne rezortu obrany, ktorú dnes v prvom čítaní schválili poslanci Národnej rady SR.

Novelou sa do slovenského právneho poriadku zapracúva európska smernica, ktorou sa vykonáva revidovaná Rámcová dohoda o rodičovskej dovolenke. Vyplýva z nej aj ochrana pracovných podmienok profesionálneho vojaka či vojačky po skončení rodičovskej dovolenky. Zároveň sa do konca rodičovskej dovolenky zachovávajú tie práva profesionálneho vojaka, na ktoré by mal nárok, ak by robil na svojej funkcii. Zákonom sa ustanovuje, že aj profesionálnemu vojakovi, ktorý je zaradený do neplatenej zálohy pre čerpanie rodičovskej dovolenky bude prináležať príspevok na bývanie.

Návrh zákona umožňuje tehotnej profesionálnej vojačke alebo profesionálnemu vojakovi, ktorý sa trvale stará o dieťa mladšie ako osem rokov, požiadať o zmenu dĺžky služobného času a o úpravu rozvrhnutia služobného času. Ak tomu nebráni dôležitý záujem štátnej služby, vedúci služobného úradu alebo veliteľ podanej žiadosti bude musieť vyhovieť.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Operátor O2 prekročil hranicu jedného milióna zákazníkov
<< predchádzajúci článok
Trenčiansky kraj dlží SAD-kám viac ako milión eur