Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

10. decembra 2009

Poslanci zobrali na vedomie petíciu Stop uránu



Plénum Národnej rady SR dnes vzalo na vedomie petíciu Stop uránu, ktorá je najväčšou environmentálnou petíciou na Slovensku. Iniciovali ju mimovládne organizácie s podporou miest, obcí a ...



Zdieľať
BRATISLAVA 10. decembra (WEBNOVINY) - Plénum Národnej rady SR dnes vzalo na vedomie petíciu Stop uránu, ktorá je najväčšou environmentálnou petíciou na Slovensku. Iniciovali ju mimovládne organizácie s podporou miest, obcí a samosprávnych krajov, v blízkosti ktorých prebieha výskum ložísk uránových rúd. „My dolu podpísaní odmietame ťažbu uránu na Jahodnej pri Košiciach a aj v ďalších lokalitách ako sú Spišská Nová Ves - Novoveská Huta, Spišská Teplica - Spišský Štiavnik - Švábovce, Kluknava - Krompachy, Selce pri Banskej Bystrici a Kálnica - Selec. Ťažba a spracovanie uránu predstavujú pre životné prostredie veľkú záťaž,“ píše sa v petícii.


Jarmila Tkáčová z SDKÚ-DS okrem petície predložila tento týždeň v pléne aj návrh novely banského zákona. Jej zámerom bolo dosiahnuť dvanásťročné moratórium na ťažbu uránu, aby sa vytvoril široký priestor na verejnú diskusiu o tejto problematike. Poslanci ju však v hlasovaní nepodporili a novela sa nedostala do ďalšieho legislatívneho procesu.

„Petícia nám ukázala, že občania majú záujem podieľať sa na veciach verejných a že sa dokážu podporiť, lebo ju podpísali ľudia z východu, zo západu či zo severu,“ uviedla v rozprave Zdenka Kramplová z poslaneckého klubu ĽS-HZDS. Pripomenula, že životné prostredie nepatrí koalícii ani opozícii a bolo by potrebné viac sa tejto téme venovať. „Včera tu bola pomerne široká diskusia o vlastenectve a ja som presvedčená, že vlastenectvo je aj to, aby sme si všetkými dostupnými prostriedkami chránili životné prostredie,“ podotkla.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Schválili vyhlásenie o náboženských symboloch
<< predchádzajúci článok
Česi sa podľa RE málo starajú o rómsky jazyk