Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

08. marca 2015

Poslancov by mali opäť zamestnať Mečiarove amnestie



Poslanci Národnej rady SR by sa mali na marcovej schôdzi opäť venovať návrhu na zrušenie tzv. Mečiarových amnestií. Prišla s ním opozícia, podpísalo sa celkovo 60 ...



Zdieľať
Ján Figeľ. Foto: TASR/Michal Svitok
Bratislava 8. marca (TASR) - Poslanci Národnej rady SR by sa mali na marcovej schôdzi opäť venovať návrhu na zrušenie tzv. Mečiarových amnestií. Prišla s ním opozícia, podpísalo sa celkovo 60 poslancov. Návrhom sa už malo plénum zaoberať koncom minulého roka, predkladatelia ho však presunuli. Na schválenie právnej normy je potrebných minimálne 90 hlasov poslancov. Opozícia má 67, bez hlasov vládneho Smeru-SD nemá šancu na úspech.


Zrušenie tzv. Mečiarových amnestií je dlhodobou agendou KDH. "Ak tu zostalo po období Vladimíra Mečiara niečo pod kobercom, tak určite sú to tieto nemorálne a podľa nás aj protiprávne amnestie, ktoré opakovane navrhujeme zrušiť. Ak Smer-SD chce jasným spôsobom toto obdobie prekonať, tak my tomu ponúkame otvorenú a konštruktívnu spoluprácu," povedal pre TASR predseda KDH Ján Figeľ.

Doplnil, že KDH chce zrušením tzv. Mečiarových amnestií otvoriť dvere pre dôsledné vyšetrenie, stíhanie a potrestanie tých, ktorí páchali akty štátneho zločinu alebo teroru. Zrušenie amnestií by umožnilo súdiť aktérov zavlečenia Michala Kováča mladšieho do Rakúska koncom augusta 1995. Z tohto skutku bolo podozrievané vtedajšie vedenie SIS na čele s Ivanom Lexom. S prípadom súvisí aj vražda Róberta Remiáša spred 15 rokov. Amnestie udelil Vladimír Mečiar ako zastupujúci prezident SR.

Figeľ upozornil, že štát nesmie sám seba, svoje orgány, svojich činovníkov amnestovať. "Štát má dbať v prvom rade o bezpečnosť a spravodlivosť svojich občanov, to je jeho prvoradá povinnosť," zdôraznil.

Poslanci mali túto problematiku na stole naposledy v júni 2014, keď sa o zrušenie amnestií neúspešne usiloval Ján Mičovský (OĽaNO) cez pozmeňujúci návrh k novele Ústavy SR. V decembri 2012 zase KDH vtedy neúspešne navrhovalo uznesenie, ktorým by parlament amnestie odsúdil.

Vo vyhlásení mal parlament konštatovať, že to boli nemorálne a bezprecedentné rozhodnutia nezodpovedajúce princípom právnej istoty a spravodlivosti. V texte tiež malo byť, že prijatie týchto amnestií zabránilo objasniť, vyšetriť a potrestať všetkých tých, ktorí tento hanebný čin zavlečenia prezidentovho syna a občana SR mimo územia SR zosnovali a uskutočnili.

Opozícii však chýbala pri tejto téme podpora vládneho Smeru-SD. Jeho predseda Robert Fico síce tvrdí, že tieto amnestie sú amorálne, sú však podľa neho z právneho hľadiska nezrušiteľné.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Veľký požiar výrobnej haly a skladu v Galante požiarnici zlikvidovali
<< predchádzajúci článok
Šéf britskej diplomacie: Nevidím, že by Putin zmenil svoju ukrajinskú