Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

17. novembra 2010

Poslednú odstávku Mochoviec ukončili SE v rekordnom časePoslednú rozšírenú odstávku druhého bloku Atómovej elektrárne Mochovce (EMO) ukončili Slovenské elektrárne, a.s. (SE) v rekordne krátkom čase. “Prifázovaním prvého ...Zdieľať
mochovce Foto: SITA/Martin Havran BRATISLAVA 17. novembra (WEBNOVINY) - Poslednú rozšírenú odstávku druhého bloku Atómovej elektrárne Mochovce (EMO) ukončili Slovenské elektrárne, a.s. (SE) v rekordne krátkom čase. “Prifázovaním prvého turbogenerátora Slovenské elektrárne ukončili v nedeľu plánovanú rozšírenú generálnu opravu druhého bloku Atómových elektrární v Mochovciach, ktorá trvala len 49,4 dňa. Rozšírená odstávka bola historicky najkratšou rozšírenou odstávkou, realizovanou v atómových elektrárňach na Slovensku,“ uviedla hovorkyňa SE Janka Burdová.


Rozšírená odstávka je plánovanou činnosťou, ktorá sa realizuje v štvorročných cykloch. Počas nej elektrárne po vyvezení paliva z reaktora realizovali naplánované činnosti na jadrovej a nejadrovej časti zariadenia a výmenu približne jednej pätiny paliva. Na rozšírenej odstávke druhého bloku sa podieľalo približne 1500 ľudí.
Prvý a druhý blok Atómovej elektrárne Mochovce majú výkon po 470 megawattov. Prvý blok elektrárne dodáva elektrickú energiu do siete od leta 1998, druhý blok od konca roku 1999. Každý blok v Mochovciach vyrobí ročne asi 3 tisíc gigawatthodín elektrickej energie, čo pokrýva takmer 10 % spotreby elektrickej energie na Slovensku.

Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a druhým najväčším výrobcom elektriny v strednej a východnej Európe. Po ukončení privatizácie v apríli 2006 Enel S.p.A. kontroluje 66 % akcií spoločnosti a zvyšných 34 % vlastní Fond národného majetku SR, ktorého akcionárske práva vykonáva Ministerstvo hospodárstva SR. Slovenské elektrárne prevádzkujú 5 693,24 megawattov inštalovaného výkonu. V roku 2009 vyrobili spolu takmer 21 392 gigawatthodín elektrickej energie. Z dodávok 65,6 % predstavovali jadrové zdroje, 22,3 % vodné a 12,1 percenta tepelné elektrárne. Spoločnosť ku koncu roka 2009 zamestnávala 5 335 ľudí.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Banky sú pripravené na financovanie stavieb
<< predchádzajúci článok
Dopravný podnik Bratislava chce vyčistiť vozidla za 5 mil. €

Poslednú odstávku Mochoviec ukončili SE v rekordnom čase - diskusné fórum čitateľov