Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

14. decembra 2005

Posledný Dzurindov rozpočet v „suchu“



Posledný rozpočet druhej Dzurindovej vlády prešiel parlamentom ako nôž maslom - podporilo ho 79 poslancov vrátane Bohumila Hanzela (Smer) a Beáty Brestenskej (ANO).



Zdieľať
„Do budúceho roka pôjde Slovensko pokojné a stabilizované,“ tešil sa Mikuláš Dzurinda. Premiér dokonca pozval poslancov večer na víno! Potešil sa aj Ivan Mikloš - z pozmeňovacích návrhov, ktoré predložili poslanci v rozprave, prešlo len päť. Minister financií tvrdí, že s nezávislými poslancami rokoval, ale nekupčil, opozícia hľadá príčiny úspechu koalície práve v politických obchodoch. 

Opozičníci kritizovali najmä to, že sa nepodarilo zvýšiť priame platby pre poľnohospodárov. Naopak, Brestenskej sa teatrálna prezentácia Infoveku vyplatila - „priklepli“ naň o 80 miliónov viac.

Dzurinda s poslancami zapíjal rozpočet

Slovenská republika má rozpočet na rok 2006 - vládny návrh tohto „zákona zákonov“ prešiel parlamentom s podporou 79 poslancov, 62 bolo proti. Vytešený premiér Dzurinda od radosti pozval poslancov na „čašu vína“! Ale až po večernom hlasovaní...
Eva Černá (nez. ANO) prekvapila - nehlasovala „proti“, ale zdržala sa hlasovania. Prekvapenie vyvolalo aj hlasovanie Bohumila Hanzela zo strany Smer - hoci jeho strana zaujímala v rozprave najkritickejšie postoje, hlasoval za prijatie rozpočtu. Ako povedal, po preštudovaní dospel k názoru, že návrh „je v poriadku“. Odmietol akékoľvek úvahy o rokovaniach s koalíciou, prípadne o ponukách za hlasovanie. Nevidí tiež dôvod, prečo by mal odísť zo Smeru - podľa neho je v poriadku, ak sa nezhoduje vo všetkom so stranou, ktorej je členom. Za prijatie rozpočtu hlasovala aj Beáta Brestenská zo strany ANO, ktorá taktiež odmietla úvahy o tom, že by jej hlasovanie bolo motivované dohodami.
Podľa premiéra Mikuláša Dzurindu schválený rozpočet znamená, že „do budúceho roka pôjde Slovensko pokojné a stabilizované“, vytvára tiež predpoklady pre pokračovanie dobrého rozvoja ekonomiky. Podobne je spokojný vicepremiér Ivan Mikloš, ten opakovane zdôraznil, že nejde o predvolebný rozpočet, pretože sa znižuje štátny deficit. To podľa neho vytvára predpoklady na vstup SR do eurozóny v roku 2009. Zdôraznil, že hlasovaniu predchádzalo aj rokovanie s nezávislými poslancami, odmietol však „kupovanie si“ hlasov.
Naopak, opozícia si prijatie rozpočtu vysvetľuje práve dohodami s nezávislými poslancami. Podľa Miroslava Maxona (nez.) je v ňom viacero „mín“, napríklad v sociálnej oblasti, ale aj v zdravotnom poistení. Nie je spokojný s tým, že neprešiel ani jeden z návrhov, ktoré zvyšovali výdavky na priame platby pre poľnohospodárov. S tým vyjadril nespokojnosť aj Tibor Cabaj (HZDS).
Štátny rozpočet predpokladá príjmy vo výške 268,171 miliardy korún a výdavky sú predpokladané vo výške 330,139 miliardy. Schodok by teda mal byť 2,9 percenta HDP. Z pozmeňovacích návrhov, ktoré poslanci predložili v rozprave, prešlo len päť - napríklad požiadavka Brestenskej, aby sa zvýšili prostriedky na Infovek o  80 miliónov  korún.
Alena Gottweisová


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Narodilo sa nové more!
<< predchádzajúci článok
Koncesionári už iba dnes môžu zaplatiť svoje dlhy.