Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

23. júna 2011

Postoj SaS a Lipšica k eurovalu je vraj populizmus



Konanie ministra vnútra Daniela Lipšica (KDH) a predstaviteľov strany Sloboda a Solidarita, ktorí v stredu na rokovaní vlády nepodporili zvýšenie prvého eurovalu a odmietli aj ...



Zdieľať
peniaze mena Ilustračné foto SITA BRATISLAVA 23. júna (WEBNOVINY) - Konanie ministra vnútra Daniela Lipšica (KDH) a predstaviteľov strany Sloboda a Solidarita, ktorí v stredu na rokovaní vlády nepodporili zvýšenie prvého eurovalu a odmietli aj vytvorenie nového Európskeho stabilizačného mechanizmu (ESM), je podľa Dušana Čaploviča z poslaneckého klubu Smer-SD "bohapustý populizmus".


Treba si uvedomiť, že koalícia si musí urobiť poriadok vo vlastných radoch a odmietnuť populizmus, konštatoval Čaplovič vo štvrtkovej rozprave parlamentného výboru pre európske záležitosti. Dodal, že nie je možné hádzať všetkých Grékov do jedného vreca.


Populizmus, ktorý sa páči Osuskému

O populizme hovoril aj jeho stranícky kolega Braňo Ondruš, ktorý otázku Grécka považuje za nástroj populizmu pravicových strán. Peter Osuský z klubu Most-Híd si naopak myslí, že populizmom bolo liatie peňazí do štátneho Carga. Podľa neho jedno aj druhé je o peniazoch. Kým však oni ich mrhali, on ich chce šetriť. "Za taký populizmus sa staviam," vyhlásil Osuský, ktorý si iný scenár pre Grécko ako jeho bankrot nevie predstaviť.

Premiérka Iveta Radičová upozornila, že sa zmiešavajú nezmiešateľné veci. "Pôžička Grécku je vec, v ktorej Slovenská republika nie je účastná. Rozhoduje sa o piatej tranži, ale v nej sa Slovensko nezúčastňuje," uviedla. Ako povedala ďalej, to, o čom sa rozhoduje, je situácia Európskej centrálnej banky, ktorá sa dotýka aj nás.

"Rešpektujem rozdielne názory, ktoré môžeme mať, ale za seba jednoznačne hovorím, Európa - je najvyšší čas, aby sa starala sama o seba," povedala Radičová na margo vzniku ESM. Nový stabilizačný mechanizmus podľa nej bude fungovať na tých istých princípoch a pravidlách ako v súčasnosti Medzinárodný menový fond, do ktorého prispieva aj Slovensko. Ilustračné foto SITA/Marián Peiger

Slovenský parlament by mal podľa Radičovej rozhodovať o zvýšení prvého eurovalu do konca tohto roka a o vzniku nového stáleho mechanizmu by mala NR SR rozhodovať do konca budúceho roka.

Premiérka vo štvrtok odchádza na rokovania do Bruselu, kde však, ako zdôraznila, nebude prijaté žiadne rozhodnutie týkajúce sa hospodárskej politiky.

Vláda v stredu odsúhlasila zmluvy súvisiace s európskymi ochrannými valmi. Podľa nich by sa tak mal navýšiť podiel Slovenska na zárukách v Európskom finančnom stabilizačnom nástroji (EFSF) a zriadiť by sa mal aj nový Európsky stabilizačný mechanizmus (ESM), do ktorého by už krajiny mali prispievať aj hotovosťou. Tieto návrhy nepodporili predstavitelia SaS a minister vnútra Daniel Lipšic (KDH). Na rokovania do Bruselu tak slovenská premiérka pôjde podľa jej slov s mandátom, že má väčšinovú podporu vlády, ale nevie zaručiť schválenie zmien v parlamente.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
FNM chce akcie Slovak Telekomu predávať na kapitálovom trhu
<< predchádzajúci článok
Volvo plánuje výstavbu ďalšieho závodu v Číne