Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

21. februára 2007

Postoje Belehradu a Prištiny sa nezmenili



Medzi zástupcami Srbska a kosovských Albáncov, ktorí sa v stredu zišli na poslednom kole rokovaní o štatúte Kosova vo Viedni, pretrvávajú veľké rozpory, uviedol osobitný splnomocnenec OSN pre ...



Zdieľať

VIEDEŇ 21. februára (WEBNOVINY) - Medzi zástupcami Srbska a kosovských Albáncov, ktorí sa v stredu zišli na poslednom kole rokovaní o štatúte Kosova vo Viedni, pretrvávajú veľké rozpory, uviedol osobitný splnomocnenec OSN pre riešenie kosovskej otázky Martti Ahtisaari. Priština trvá na nezávislosti, zatiaľ čo Belehrad naďalej odmieta akékoľvek riešenie smerujúce k odtrhnutiu provincie. Účastníci rozhovorov sa zaoberajú Ahtisaariho návrhom z 2. februára, ktorý spomína "medzinárodne kontrolovanú štátnosť" Kosova. Rokovania majú pokračovať do 1. marca a podľa diplomatických zdrojov Ahtisaari 10. marca predstaví konečnú verziu návrhu štatútu Kosova. Očakáva sa, že do konca marca dokument predloží Bezpečnostnej rade OSN (BR OSN).

"Nič nenasvedčuje tomu, že by strany mohli postupovať iným smerom ako predtým," uviedol Ahtisaari na tlačovej konferencii, na ktorej chýbali zástupcovia oboch delegácií. Dodal, že účastníci začali rozhovory "vhodným spôsobom". Splnomocnenec predtým vyzval obe strany, aby predložili svoje výhrady k 58-stranového návrhu predtým, ako ho predloží BR OSN. Vuk Jeremič, poradca srbského prezidenta Borisa Tadiča, v sobotu povedal, že srbskí vyjednávači pripravujú množstvo dodatkov. Srbská delegácia po stredajších rozhovoroch vydala vyhlásenie odmietajúce všetky opatrenia Ahitisaariho návrhu, ktoré sú "nezlučiteľné so suverenitou a územnou celistvosťou Srbska". Vo vyhlásení ďalej uvádza, že navrhla bližšie nekonkretizované alternatívy poskytujúce Kosovu "podstatnú autonómiu" v rámci Srbska. "Očakávame, že Kosovo sa stane nezávislým," vyhlásil vodca kosovských Albáncov Veton Surroi. "Pre nás sa táto kapitola skončila," dodal.

Srbská provincia Kosovo je pod správou OSN od polovice roka 1999, keď vojenský zásah Severoatlantickej aliancie ukončil srbsko-kosovský konflikt. Ahtisaariho plán síce nehovorí o samostatnosti Kosova, no priznáva mu právo na vlastnú ústavu, členstvo v medzinárodných organizáciách či uzatváranie medzinárodných zmlúv. Vyzýva na vytvorenie "mnohonárodnostného Kosova, ktoré si bude vládnuť samostatne, demokraticky a podľa zákona".

SITA/AFP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Výsledok žaloby na EK môže byť známy do dvoch mesiacov
<< predchádzajúci článok
Rušiť sa majú aj školské úrady, Mikolaj s tým nesúhlasí