Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

19. novembra 2013

Poštová známka Ochrana prírody: NAPANT je štvrtá najkrajšia na sveteHárček poštovej známky Ochrana prírody: Národný park Nízke Tatry - Lomikameň pozmenený, Skalienka ležatá, ktorý vydala Slovenská pošta v roku 2012, je štvrtý najkrajší na svete. Ocenenie ...Zdieľať
Bratislava 19. novembra (TASR) - Hárček poštovej známky Ochrana prírody: Národný park Nízke Tatry – Lomikameň pozmenený, Skalienka ležatá, ktorý vydala Slovenská pošta v roku 2012, je štvrtý najkrajší na svete. Ocenenie získal na Grand Prix de l’exposition WIPA (Wiener internationale Postverzeichnung Ausstellung) vo Viedni. Slovenská známka obstála v konkurencii 70 krajín. Informovala o tom dnes hovorkyňa Slovenskej pošty Stanislava Pondelová.

Hárčeková úprava poštovej známky. Autor výtvarného návrhu známky je akad. mal. Kamila Štanclová. Foto: www.posta.sk

Ocenenie je podľa nej o to vzácnejšie, že sa známka v rebríčku TOP 5 umiestnila ako klasická poštová známka vytlačená technikou oceľotlače na najvyššom mieste. "Poštové známky na prvých troch miestach boli vyrobené modernými, netradičnými technikami," uviedla. Poukázala na švajčiarsku známku, ktorej perforácia kopírovala siluetu netopiera. Hongkonská bola vytlačená na hodvábnom papieri a maďarskú známku vytlačili technikou embosovania s motívom parníka Titanic. "Jeho predlohu vytvoril slovenský rytec Arnold Feke, takže aj túto známku možno považovať za slovenský úspech," podotkla hovorkyňa.

Pripomenula, že Grand Prix de l’exposition WIPA je považovaná za najprestížnejšiu medzinárodnú súťaž o najkrajšiu známku sveta. "Na tejto Grand Prix získala Slovenská pošta už trikrát prvé miesto, a to v rokoch 2002, 2005 a 2009. Doteraz posledné ocenenie v tejto súťaži bolo tretie miesto za poštovú známku 400. výročie konania Žilinskej synody získané v minulom roku," pripomenula s tým, že Slovenská pošta obhájila pozíciu medzi lídrami vydavateľov poštových známok na svete.

Na slovenskej známke sú zobrazené zákonom chránené rastliny Lomikameň pozmenený a Skalienka ležatá, ktoré sú zaradené do Červeného zoznamu rastlín, kde sa nachádzajú kriticky ohrozené druhy. "Na hárčeku je vyobrazená časť Národného parku Nízke Tatry spolu s flórou a faunou vrchu Salatín, na ktorom sa nachádzajú oba tieto ohrozené druhy rastlín," opísala Pondelová.

Autorkou výtvarného návrhu hárčeka je akad. mal. Kamila Štanclová. Autorom oceľorytiny je František Horniak, ktorý hárček vyryl na základe ryteckej rozkresby Doc. Martina Činovského, ArtD.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Podpora extrémizmu je dôsledok Ficovej vlády, tvrdí SDKÚ
<< predchádzajúci článok
Norbi Update ako Vaše podnikanie

Poštová známka Ochrana prírody: NAPANT je štvrtá najkrajšia na svete - diskusné fórum čitateľov