Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

11. februára 2011

Postrelená kongresmanka Giffordsová začala opäť hovoriťAmerická kongresmanka Gabrielle Giffordsová, ktorá utrpela pri januárovom atentáte vážne zranenia, začala po ...Zdieľať
gabrielle giffordsova Gabrielle Giffordsová počas slávnostného skladania sľubu. Archívne foto.Foto: SITA/APWASHINGTON 11. februára (WEBNOVINY) - Americká kongresmanka Gabrielle Giffordsová, ktorá utrpela pri januárovom atentáte vážne zranenia, začala po vyše mesiaci opäť rozprávať.


"Giffordsová podstupuje denne tvrdú terapiu, ku ktorej patria aj rečové cvičenia," informoval jej hovorca C. J. Karamargin. Jej stav sa však začína postupne zlepšovať.

Tragický incident v štáte Arizona sa odohral 8. januára v priestoroch nákupného strediska, kde 40-ročná kongresmanka Demokratickej strany organizovala stretnutie s občanmi. Podľa výpovedí svedkov páchateľ mieril priamo na Giffordsovú, ktorú z tesnej blízkosti postrelil do hlavy. Výsledkom útoku je šesť mŕtvych a 14 zranených. Páchateľovi, 22-ročnému Jaredovi Loughneovi, hrozí pre závažnosť jeho činu trest smrti. Obvinený Loughne pred súdom svoju vinu poprel.

Pamiatku obetí si na miestnu Arizonskú univerzitu prišlo po streľbe uctiť až 14 tisíc ľudí na čele s americkým prezidentom Barackom Obamom. Ten vyjadril presvedčenie, že tragédiu treba brať ako šancu na prehodnotenie vzájomných vzťahov. "Verím, že môžme byť lepší," povedal tisícom prítomných ako aj divákom po celej Amerike. "Možno nezastavíme všetko zlo na svete, ale to, ako sa k sebe navzájom budeme chovať, záleží len od nás," uviedol. Prezident tiež apeloval na politikov, aby tragédiu nevyžívali ako zámienku na vzájomné slovné útoky. Zároveň varoval pred tým, aby sa pre atentát hľadali unáhlené vysvetlenia. Nikto zatiaľ presne nevie, čo útok vyvolalo, zdôraznil.

OBRAZOM: STREĽBA V TUSCONE

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Svet reaguje na Mubarakovo rozhodnutie neodstúpiť kritikou
<< predchádzajúci článok
Berlusconi prirovnal svoje stíhanie k metódam Stasi

Postrelená kongresmanka Giffordsová začala opäť hovoriť - diskusné fórum čitateľov