Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Radíme

27. decembra 2017

Pôsty či redukčné diéty po sviatkoch gastroenterológ neodporúčaAk sa ľudia počas vianočných sviatkov prejedli, mali by to vykompenzovať dlhšou a intenzívnou pohybovou či športovou aktivitou. "Určite to netreba riešiť pôstmi, ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
 
Bratislava 27. decembra (TASR) - Ak sa ľudia počas vianočných sviatkov prejedli, mali by to vykompenzovať dlhšou a intenzívnou pohybovou či športovou aktivitou. "Určite to netreba riešiť pôstmi, redukčnými diétami či dokonca hladovkami," povedal gastroenterológ Peter Minárik. Nie je zástancom týchto metód. Spomaľujú metabolizmus a z dlhodobého hľadiska podľa neho skôr škodia, než pomáhajú.


Ak má niekto predsa len o očistu záujem, namiesto radikálnych kúr treba preferovať nenásilné zmeny. Znamená to napríklad náhradu sacharidových príloh ako pečivo, zemiaky, ryža za čerstvú či dusenú zeleninu. Namiesto cukroviniek a koláčov možno uprednostniť ovocné šťavy, peny alebo pyré.

"Cukor do ovocia zásadne nepridávame, má ho už v sebe," upozornil. Do stravy odporúča zaradiť iba najchudšiu hydinu a ryby či morské plody. Pri príprave teplej a studenej stravy radí pridať menej tuku.

Minárik preferuje v stravovaní rozumnú striedmosť. Primeraný prístup k jedeniu a pitiu je podľa neho prevenciou nielen naberania neželaných kilogramov nadváhy, ale aj akútnych bolestí brucha, ktoré už "nejednému neskrotnému hodárovi skazili sviatočné aj posviatočné dni".

 

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Budúci rok zavíta na Bojnický zámok Vládca času
<< predchádzajúci článok
Do Rokenrolovej siene slávy uvedú v roku 2018 aj skupinu Bon Jovi

Pôsty či redukčné diéty po sviatkoch gastroenterológ neodporúča - diskusné fórum čitateľov