Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

06. júna 2007

Posúdime vyslanie našich vojakov zo štruktúr NATO a EÚ



Vysielania tých slovenských vojakov, ktorí pôsobia v orgánoch a štruktúrach NATO a EÚ a o ich vyslaní už rozhodli práve tieto orgány, budeme posudzovať aj na Slovensku. Po rozhodnutí príslušnej ...



Zdieľať

BRATISLAVA 6. júna (WEBNOVINY) - Vysielania tých slovenských vojakov, ktorí pôsobia v orgánoch a štruktúrach NATO a EÚ a o ich vyslaní už rozhodli práve tieto orgány, budeme posudzovať aj na Slovensku. Po rozhodnutí príslušnej štruktúry v zahraničí k vyslaniu zaujme postoj rezort obrany v spolupráci s generálnym štábom a následne by mala vyslanie zobrať na vedomie vláda, ktorá má právo vyjadriť sa, konštatoval pre agentúru SITA hovorca Ministerstva obrany (MO) SR Vladimír Gemela. Slovenskí vojaci pôsobia v zahraničí v orgánoch a štruktúrach NATO a EÚ na základe mandátu Národnej rady SR z roku 2005. Ten je však bez obmedzení, aby vyslaní vojaci boli plne k dispozícii príslušnému veliteľovi. Pri posudzovaní by sa mala brať do úvahy efektivita a účelnosť vyslania slovenských vojakov, ako aj konkrétne požiadavky príslušných orgánov a veliteľstiev NATO. Tiež by sa pri posudzovaní mali brať do úvahy medzinárodné záujmy Slovenska, zdôrazňuje sa v materiáli, ktorý dnes vláda vzala na vedomie.

Ministerstvo obrany SR sa týmto spôsobom snaží riešiť situáciu, keď začiatkom tohto roka bolo do afganského Kábulu vyslaných deväť slovenských vojakov. Išlo o prvý prípad vyslania vojakov zahraničným veliteľstvom do tak nebezpečnej oblasti od schválenia uznesenia v roku 2005. Do veliteľstva ISAF boli vyslaní zo Štetína a Heidelbergu, kde pracovali v štruktúrach NATO.

V materiáli ministerstvo zároveň informuje o vyslaní najviac 15 slovenských vojakov z Veliteľstva pozemných síl v Heidelbergu do Afganistanu v termíne august 2007 - február 2008 a v termíne február 2008 - august 2008.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Podľa Valentoviča prebrala vláda zdravotníctvo v hroznom stave
<< predchádzajúci článok
Baskickí separatisti žiadajú EÚ o pomoc