Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

24. augusta 2015

Potkany vycvičené Belgičanmi zachraňujú Kambodžanov pred mínami



Mimovládna organizácia Apopo (Anti-Persoonsmijnen Ontmijnende Product Ontwikkeling) z Belgicka pomáha Kambodži prostredníctvom vycvičených potkanov, uviedla dnes belgická ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Brusel 24. augusta (TASR) - Mimovládna organizácia Apopo (Anti-Persoonsmijnen Ontmijnende Product Ontwikkeling) z Belgicka pomáha Kambodži prostredníctvom vycvičených potkanov, uviedla dnes belgická televízna stanica RTBF. Ide o africké hlodavce, ktoré sú vycvičené na vyhľadávanie výbušnín a nášľapných mín v bývalých oblastiach ozbrojených konfliktov.


Potkany vycvičené Belgičanmi sa v tejto misii už osvedčili v niekoľkých krajinách Afriky, najmä v Mozambiku, Angole a Tanzánii - a aj preto sa ich novou destináciou stali Kambodža a tiež Thajsko.

Spolu 15 vycvičených hlodavcov, známych ako krysy obrovské, pôvodom zo subsaharskej Afriky už pôsobí v provincii Siem Reap, v blízkosti známeho chrámu Angkor Vat. Kambodžské úrady najskôr preveria ich čuchacie schopnosti v rámci Kambodžského centra pre boj proti mínam (CMAC) a až potom ich nasadzujú do vidieckych oblastí, ktoré sú zamorené neznámym počtom nášľapných mín.

Podľa oficiálnej webovej stránky Apopo sa vďaka obrím hnedým potkanom doteraz podarilo objaviť a zneutralizovať 4250 nášľapných mín a takmer 40.000 kusov nevybuchnutej munície rôzneho druhu.

RTBF cituje slová odborníka z Apopo, ktorý šéfoval odmínovacím akciám za pomoci potkanov v Mozambiku. Lordes Paulino Zavale kambodžským úradom povedal, že kým detektor výbušnín je schopný objaviť iba kov skrytý pod zemou, vycvičený hlodavec je účinnejší, zacíti samotné výbušniny.

"S detektorom sa musíme pristaviť zakaždým, keď niečo nájde. Aj keď nejde o nášľapnú mínu. Pri potkanoch sme si istí, že objavia iba výbušniny. Je to rýchlejšie a menej drahé," upozornil odborník. Vycvičené potkany sú schopné pokryť plochu 100 metrov štvorcových za 20 minút. Muž s detektorom kovov by na tento účel potreboval jeden alebo dva dni.

CMAC odhaduje, že po troch desaťročiach vojen sa v krajine, hlavne vo vidieckych oblastiach, nachádza štyri až šesť miliónov nášľapných mín a ďalších kusov nevybuchnutej munície. V Kambodži žije okolo 40.000 osôb, ktoré museli po kontakte so skrytými výbušninami podstúpiť amputácie končatín.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Barbie a Ken prídu do banskobystrickej Europy
<< predchádzajúci článok
V bratislavskom Kine Mladosť bude Týždeň čínskych filmov