Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

21. decembra 2012

Potopa, požiar pandémia: Ľudí fascinuje koniec sveta



Ľudia si od pradávna predstavovali, že jedného dňa nastane koniec sveta. Najčastejšie sa opakovali apokalyptické scenáre ako pohltenie obrovskou vlnou cunami, potopa biblických rozmerov, ...



Zdieľať
bez nazvu BRATISLAVA 21. decembra  - Ľudia si od pradávna predstavovali, že jedného dňa nastane koniec sveta.


Najčastejšie sa opakovali apokalyptické scenáre ako pohltenie obrovskou vlnou cunami, potopa biblických rozmerov, ničivý požiar spôsobený erupciami na Slnku, nová doba ľadová alebo nukleárna zima po jadrovom výbuchu.

Tradičné prírodné cykly deň a noc alebo štyri ročné obdobia by zmizli a nastane večná tma a zima. Ľudstvo sa na svoj koniec vždy pozeralo so strachom a zároveň i s fascináciou. "Staroveké civilizácie sa najviac obávali toho, že sa prírodné cykly jedného dňa zastavia," povedal pre agentúru AFP historik Bernard Sergent, autor knihy 13 apokalyptických mýtov.

Aztékovia zase verili, že koniec sveta nastane každých 52 rokov, preto prinášali Slnku početné ľudské obete. Väčšina civilizácii však vnímala apokalypsu aj ako príležitosť "nastaviť hodiny", oddeliť dobro od zla a začať odznova.

Koniec sveta sa spomína v Biblii a pozná ho aj Islam. Stúpenci učenia Mohameda si ho predstavovali ako veľkú piesočnú búrku, inváziu z vesmíru alebo smrtiaci požiar.

Obrazom: Svet počas posledného dňa mayského kalendára


Obyvatelia na francúzskej hore Bugarach prezlečený za mimozemšťanov čakajú na koniec sveta. Mor, hladomor a krvavé vojny viedli mnoho Európanov v stredoveku, že začali veriť mnohým proroctvám, ktoré im hlásali zánik ľudstva.

Najčastejšie sa predpokladal príchod súdneho dňa pred začiatkom roka 1000.

Podobnú hystériu sprevádzal nástup nového milénia pred dvanástimi rokmi. Svetom sa šírila obava pred kolapsom moderných technológii, ktoré privedú ľudstvo do záhuby.

Istá Nemka napríklad v októbri tohto roka žiadala od vedcov z Európskej organizácie pre jadrový výskum (CERN), aby zastavili výskum. Žena mala strach, že planétu zhltne tzv. čierna diera.

"Dnes sa už nemusíme obávať bohov, aby nás potrestali. Pocit z príchodu konca sveta môžu priniesť aj človekom spôsobené katastrofy. To je najväčšia zmena, ktorá nastala v 20. storočí," prezradil Jean-Noel Lafargue, autor knihy, ktorá analyzuje mýty o koncoch sveta v priebehu dejín.

Po tisícky rokov bola najstrašnejšou apokalyptickou zbraňou voda. O smrtonosnej potope sa písalo už v Mezopotámii, predstavovali si ju Sumeri, aj v starovekom Grécku a Ríme. Kresťania veria v príbeh Noema a jeho archy. Oheň ako nástroj apokalypsy sa vyskytoval najmä v kultúrach severoeurópskych národov, amerických Indiánov a v Indii.

Afričania zase verili, že ich zničí nadrozmerná všetko požierajúca tekvica alebo dyňa. V globalizovanom svete 21. storočia prichádza koniec sveta najčastejšie ako pandémia smrtiaceho vírusu, či dôsledkov extrémneho počasia.

"Jednu vec majú všetky apokalyptické predpovede spoločnú, sú falošné," povzdychol si profesor Stephen O'Leary z kalifornskej univerzity.

Gagnam Style ako predzvesť apokalypsy

Juhokórejčanov v uplynulých dňoch pobavilo falošné proroctvo Nostradama, podľa ktorého je globálny hit Gangnam Style od rappera PSY predzvesťou príchodu štyroch jazdcov apokalypsy. Práve svojrázny tanec má znázorňovať cválanie na koňoch, ktoré prinesú na ľudstvo skazu.

"Zlo, ktoré je lákavé a vyzerá zaujímavo, bude ohýbať mysle mladých ľudí," uvádza sa vo falošnom proroctve. Tamojšie médiá vidia za popularitou "apokalyptického" podvrhu únavu z politiky, keďže v krajine sa v stredu uskutočnili prezidentské voľby.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Vláda u učiteľov prepadla, premiér im zaželal krásne sviatky
<< predchádzajúci článok
Európska únia opäť rozšírila sankcie voči Iránu