Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

Denník - SprávyPridajte sa
Ste na Facebooku?
Ste na Twitteri?
Pridajte sa.

 Mobilná verzia


 24hod.sk    Ekonomika

12. októbra 2017

Potravinári chcú stiahnutie novely zákona o odpadoch z rokovania NR SRSlovenskí potravinári žiadajú, aby Národná rada (NR) SR vrátila aplikačnú novelu zákona o odpadoch na dopracovanie predkladateľovi, teda Ministerstvu životného ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Bratislava 12. októbra (TASR) - Slovenskí potravinári žiadajú, aby Národná rada (NR) SR vrátila aplikačnú novelu zákona o odpadoch na dopracovanie predkladateľovi, teda Ministerstvu životného prostredia (MŽP) SR.


V rámci aktuálne prebiehajúcej schôdze budú poslanci parlamentu v druhom čítaní rokovať v poradí už o štvrtej novele zákona o odpadoch. Ambíciou tejto tzv. aplikačnej novely je odstránenie nedostatkov zákona, ako aj riešenie problémov, ktoré vyplynuli z praxe. Skutočnosť je však iná, upozornil dnes v Bratislave na stretnutí s novinármi prezident Slovenského mliekarenského zväzu Stanislav Voskár.

"Stiahnutie novely z legislatívneho procesu v parlamente žiadajú potravinári ešte skôr, než sa pre chybne nastavené nové pravidlá začnú zvyšovať ceny potravín a nad ďalším pôsobením domácich potravinárskych podnikov bude visieť otáznik. Potravinári sa totiž obávajú, že zákon o odpadoch v konečnom dôsledku ohrozí existenciu potravinárskych firiem na Slovensku. Namiesto výroby zdravých, škandálmi nezaťažených slovenských potravín, budeme nútení zo zahraničia dovážať ešte viac potravín, často aj otáznej kvality," myslí si Voskár.

Podľa jeho slov zákon vytvoril nespravodlivý systém, ktorý zvýhodňuje podnikateľov v odpadovom hospodárstve oproti podnikateľom ponúkajúcim balený tovar. Keďže najväčší podiel odpadu z obalov, približne 80 % tvoria potraviny, tento systém náhle a dramaticky zvýšil výrobné náklady slovenských potravinárov. Zároveň zákon podľa Voskára neurobil nič preto, aby sa zvýšila miera recyklácie týchto obalov. Nijakým spôsobom totiž nemotivuje občanov a obce, aby viac triedili a tak znižovali množstvá odpadu, ktorý končí na skládkach.

V porovnaní s ostatnými krajinami EÚ je Slovensko podľa Voskára dlhodobo na chvoste plnenia cieľov na zlepšenie kvality životného prostredia. Nielen samotný zákon o odpadoch z roku 2016, ale ani jeho už štvrtá novela neurobila takmer nič preto, aby sa na Slovensku začal konečne triediť odpad. "V súčasnosti vytriedime len 12 % komunálneho odpadu a 76 % komunálneho odpadu, ktorý môže byť recyklovaný alebo termicky zhodnotený, končí na skládkach," dodal Voskár.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Súťaž Nebuď otrok drog 4 o skvelé ceny
<< predchádzajúci článok
Podmienky predkladania dokumentov o vzdelávaní čaká úprava

Potravinári chcú stiahnutie novely zákona o odpadoch z rokovania NR SR - diskusné fórum čitateľov