Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

22. novembra 2017

Potvrdili spáchanie genocídy v Srebrenici, Mladiča zatiaľ neodsúdili



Bývalý bosnianskosrbský generál Ratko Mladič vchádza do siene Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY) v Haagu v stredu 22. novembra 2017. ICTY vynesie v stredu verdikt v procese s Mladičom.



Zdieľať
Bývalý bosnianskosrbský generál Ratko Mladič vchádza do siene Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY) v Haagu v stredu 22. novembra 2017. ICTY vynesie v stredu verdikt v procese s Mladičom. Foto: TASR/AP
Haag 22. novembra (TASR) - Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) v stredu potvrdil, že bosninanskom meste Srebrenica bola v roku 1995 spáchaná genocída, zatiaľ však neoznámil, či uznal za vinného z tohto činu vtedajšieho bosnianskosrbského vojenského veliteľa Ratka Mladiča. Informovala o tom agentúra AP.


Predsedajúci sudca Alphons Orie na stredajšom pojednávaní ICTY v holandskom Haagu povedal, že podľa záverov súdu došlo v uvedenom roku v Srebrenici a jej okolí ku "genocíde, prenasledovaniu, vyhladzovaniu, vraždám a nútenému presídľovaniu". Podobne ako pri predošlých verdiktoch však súd "nie je presvedčený" o úmysle spáchať genocídu v ďalších šiestich oblastiach.

Na archívnej snímke z 18. septembra 1996 vyšetrovatelia Medzinárodného tribunálu pre vojnové zločiny v bývalej Juhoslávii (ICTY) stoja v masovom hrobe s desiatkami obetí srebrenickej masakry pri dedine Pilica, ktorá sa nachádza 55 kilometrov severovýchodne od Tuzly. Foto: TASR/AP


Haagsky tribunál už v minulosti konštatoval, že vyvraždenie približne 8000 moslimských mužov a chlapcov v Srebrenici krátko pred koncom bosnianskej vojny bolo genocídou. Išlo pritom o najväčšiu masakru na území Európy od skončenia druhej svetovej vojny.

V rámci stredajšieho pojednávania ICTY má byť oznámený rozsudok nad Mladičom, obvineným z genocídy, zločinov proti ľudskosti a vojnových zločinov spáchaných počas vojny v Bosne v 90. rokoch. Obžalovaný podľa AP pôsobil po príchode do súdnej siene uvoľneným dojmom, pričom zdravil právnikov a prítomným fotografom ukazoval zdvihnutý palec.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Opozícia: Poplatok 50 eur u lekára je nezmyselný a diletantský
<< predchádzajúci článok
Odbory chystajú protest pred FM Slovenská v Seredi