Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

01. októbra 2015

Použitý kuchynský olej je možné odovzdať na 88 čerpacích staniciach



Ilustračné foto, olej



Zdieľať
Ilustračné foto, olej Foto: TASR - Jozef Ďurník
Bratislava 1. októbra (TASR) - Slovnaft rozširuje svoj ekologický projekt Aj kvapka oleja sa ráta. Dnes spustil zber použitého kuchynského oleja na 88 čerpacích staniciach v 70 mestách a obciach na Slovensku.


Použitý kuchynský olej z domácností zvyčajne končí vo výlevke a zanáša kanalizáciu. "Má určitú teplotu, po styku s chladnejšou vodou v kanalizácii sa vyzrážava na steny a zmenšuje prietočnosť kanalizačnej rúry, zabraňuje odtoku odpadovej vody nielen z občianskej vybavenosti a bytov, ale aj z ciest, námestí a podobne," upozornil dnes na stretnutí s médiami Vladimír Kvassay, odborník na odvádzanie odpadových vôd Bratislavskej vodárenskej spoločnosti. Použitý rastlinný tuk je však možné ešte využiť a prispievať tak k ochrane životného prostredia. Preto sa zbiera, recykluje a po spracovaní ďalej používa ako biopalivová zložka do motorovej nafty. Z jedného litra použitého kuchynského oleja sa vyrobí až 0,9 litra biopalivovej zložky.

Na zber je vhodný akýkoľvek rastlinný kuchynský olej - po vyprážaní z fritéz, ale aj olej, ktorý slúžil ako nálev potravín - rýb, zeleniny či syra. "Dôležité je zbierať čistý olej, bez zvyškov potravín a vody. Najlepšie je ho zliať cez sitko do čistej a suchej PET fľaše alebo originálneho obalu. Nazbieraný olej je následne možné odovzdať obsluhe na čerpacej stanici," odkazuje rafinéria.

Verejnosť sa snaží motivovať k zberu na svojich čerpacích staniciach cez vernostný program Klub BONUS. "Ľudia, ktorí sú zapojení, za každý odovzdaný liter dostanú bonusové body, ktoré môžu následne vymeniť za predmety spotrebného charakteru. V rámci novej iniciatívy pripravujeme, že ich budú môcť využiť aj na zľavu na palivo," uviedol pre TASR Anton Molnár, riaditeľ podnikovej a marketingovej komunikácie Slovnaftu. V tomto roku sa rafinéria spojila so spoločnosťou, ktorá z upraveného vyzbieraného oleja vyrába biopalivovú zložku, ktorá sa následne pridáva do motorovej nafty. "Vyrobíme palivo, ktoré v porovnaní s fosílnymi palivami má úspory skleníkových plynov 50 až 85 %," doplnil Dušan Haruštiak, riaditeľ spoločnosti Meroco, ktorá technologicky zastrešuje spracovávanie použitého kuchynského oleja.

"Denne sa celosvetovo vyprodukuje 378 miliónov litrov takého oleja, EÚ má ambíciu od domácností vyzbierať ročne približne 1,6 až 1,8 milióna ton takejto suroviny," uviedol Anton Molnár s tým, že tento zber je pomerne rozšírený najmä v južných krajinách - Španielsku, Portugalsku, Grécku a Taliansku. "Slovensko sa chce aj touto iniciatívou dostať k lepším číslam a napĺňaniu cieľov, ktoré si dala EÚ."

Projekt Aj kvapka oleja sa ráta odštartoval v roku 2011. Po pilotnom zbere oleja na vybraných čerpacích staniciach sa postupne rozšíril na desať čerpacích staníc, kde boli trvale umiestnené zberné kontajnery. V roku 2013 pribudlo ďalších päť staníc. Doteraz rafinéria vyzbierala viac ako šesť ton použitého kuchynského oleja.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Vodcu vojenského prevratu v Burkina Faso odovzdali úradom
<< predchádzajúci článok
Maďarská vláda podporuje stanovisko Slovenska k utečeneckým kvótam