Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

05. októbra 2013

Považujeme za správne hovoriť o rozmrazení platov, vyhlásil Kažimír



Minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) považuje za správne aj z hľadiska záujmov krajiny, aby bola po troch rokoch opustená úroveň zmrazenia platov štátnych ...



Zdieľať
B
Peter Kažimír Foto: TASR/Martin Baumann
ratislava 5. októbra (TASR) - Minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) považuje za správne aj z hľadiska záujmov krajiny, aby bola po troch rokoch opustená úroveň zmrazenia platov štátnych zamestnancov a hovorilo sa o ich rozmrazení. Vyhlásil to v dnešnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy s tým, že celý budúci týždeň je pripravený rokovať.


Jeho zámerom je, aby sa najviac valorizovali platy najslabších skupín. Malo by teda ísť o valorizáciu v absolútnych hodnotách, nie v percentách. "V piatok 11. októbra chceme predstaviť návrh rozpočtu na rok 2014, dovtedy nás čakajú horúce dni. Základná predstava už na stole je, ale musíme sa vysporiadať s kolektívnym vyjednávaním," avizoval minister, podľa ktorého je jeho rezort pripravený nonstop rokovať celý budúci týždeň. "Boli by sme radi, keby to skončilo podaním ruky,"avizoval.

Podpredseda Mosta-Híd Ivan Švejna je presvedčený, že napriek pôvodnému záväzku vlády sa šetrenie dotýka aj časti nízkopríjmových skupín. "Keď nezvyšujete platy, reálne kúpna sila je nižšia. Môj názor je, že je v čase konsolidácie zbytočné hovoriť, že sa to niekoho nedotkne," podčiarkol Švejna.

Aj na margo zdravotných sestier či iných profesií, ktoré sa dožadujú vyšších miezd, Kažimír poznamenal, že dianie za posledné dva či tri roky sa postupne rozvíja do javu, ktorý začína nazývať ako profesný rasizmus. "Kto je dôležitejší, kto si zaslúži lepšie odmeňovanie. My sa musíme sústrediť na kolektívne vyjednávanie," upozornil s tým, že to nie je len otázka tej-ktorej konkrétnej profesnej skupiny.

Ivan Švejna Foto: TASR/Pavel Neubauer
Švejna apeluje, aby vláda našla systém, ako sestričkám vyhovieť. "Tu som za plošné zvyšovanie platov. Otázka je, kde zobrať peniaze," priznal. Minister tu upozornil, že on ako vládny financmajster dnes nesedí na kope peňazí, ale je to skôr jama.

Priestor na získanie financií vidia politici napr. vo väčšej adresnosti poskytovania sociálnych dávok či vo zvýšení dane z drahých nehnuteľností. "Chceme zmeniť revolučným spôsobom dane z nehnuteľností so zásadným cielením na tých, ktorí majú hodnotné domy na tzv. milionárskych kopčekoch. Aby tí platili viac, nechceme dať ťarchu na všetkých," uistil Kažimír.

Pri požiadavke väčšej adresnosti dávok upozornil, že to má viacero technických prekážok. "Znamená to testovanie príjmov. Ak nemáte ročné zúčtovanie odvodov, neviete to urobiť. Zo dňa na deň by sa to dalo urobiť čestným prehlásením, ale je to riziko. Otázkou je aj hranica. Som ale presvedčený, že do konca volebného obdobia donesieme viac adresnosti napríklad pri detských prídavkoch. Prihováram sa za to, aby sa v tom urobil poriadok," podotkol Kažimír.

Švejna súhlasí, že súčasné nastavenie, keď aj dieťa milionára má nárok na príspevky od štátu, nie je správne. "Ja som zástancom adresného sociálneho systému, teda v prvom rade má pomáhať tým, ktorí sú naň odkázaní. Mnoho dávok poberajú aj vyššie príjmové skupiny, zdravý rozum ale hovorí, že treba platiť odkázaným," navrhuje. Švejna súhlasí aj s potrebou "preorať" daň z nehnuteľnosti tak, aby sa to nedotklo nízkopríjmových skupín.

Politici uznávajú, že zdrojom ďalších príjmov je aj efektívne potláčanie daňových podvodov. "Mojou kľúčovou agendou je rok a pol boj s daňovými únikmi. Keby sme sa dostali len na európsku hodnotu výberu, máme každý rok o 1,3 miliardy eur viac. Výsledkom po roku a pol je, že úspešnosť výberu daní, ktorá roky klesala, sa otáča," poukázal Kažimír.

Minister pripúšťa, že k rozsiahlym daňovým podvodom by nemohlo dochádzať, ak by do nich neboli zainteresované aj niektoré zložky štátu. "Nemôžeme ale poslať každého na detektor. Je to nekonečný boj. Musíme o tom hovoriť, ale stojí to za to, lebo výsledkom sú konkrétne peniaze," uzavrel Kažimír. "Súhlasím, to sú tie veľké ryby, po ktorých treba ísť. Verím, že mnohí už dostali strach," dodal Švejna.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Výskum v obci Divín potvrdil osídlenie v dobe medenej
<< predchádzajúci článok
Záchranári vo Vysokých Tatrách pomáhali poľskému turistovi