Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

12. júla 2019

Povinné odvody pre SZČO sa od júla paušálne nezvýšiliIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/Radovan Stoklasa
Bratislava 12. júla (TASR) - Povinné odvody pre samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) sa paušálne od júla tohto roka nezvýšili. Upozorňuje na to Sociálna poisťovňa (SP) s tým, že rozhodujú individuálne príjmy každej SZČO.


SP v týchto dňoch živnostníkov a ostatné SZČO informuje o zmenách v platení povinného poistenia, ktoré platia od 1. júla 2019. Vyše 170.000 SZČO dostane do 22. júla oznámenie o výške ich povinných odvodov pre nasledujúce obdobie. "SP upozorňuje, že od 1. júla nedochádza k žiadnemu paušálnemu zvyšovaniu odvodov a dôrazne upozorňuje, že výška odvodov pre živnostníkov a ostatné SZČO závisí od toho, aký mesačný vymeriavací základ dosiahli. Pri jeho aktuálnom výpočte sa vychádza z daňových priznaní za rok 2018, ak boli podané v riadnom termíne, čiže k 31. marcu tohto roka," uviedla poisťovňa. Ak príjem živnostníkov za rok 2018 bol rovný alebo nižší ako 5724 eur, povinné poistenie im od 1. júla 2019 zanikne.

"Mierne zvýšenie minimálnej výšky mesačných odvodov o sedem eur a maximálnej výšky mesačných odvodov o 97 eur súvisí so zmenou minimálneho mesačného vymeriavacieho základu (477 eur) a maximálneho mesačného vymeriavacieho základu (6678 eur), ktorý však platí už od 1. januára tohto roka," upozornila SP.

Povinné sociálne odvody pre živnostníkov a ostatné SZČO zahŕňajú nemocenské poistenie, dôchodkové starobné a invalidné poistenie a príspevok do rezervného fondu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Samovražedný útok na svadbe si vyžiadal 5 mŕtvych a 40 zranených
<< predchádzajúci článok
VODIČI POZOR, banskobystrická polícia robí osobitnú kontrolu

Povinné odvody pre SZČO sa od júla paušálne nezvýšili - diskusné fórum čitateľov