Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

30. októbra 2013

Povodne napáchali škody za vyše 12 miliónov eur



Povodne od septembra 2012 do júla 2013 spôsobili na Slovensku škody za vyše 12,1 milióna eur. Najväčšie škody vznikli právnickým osobám a podnikateľom, a to 4,1 milióna eur, v prípade fyzických ...



Zdieľať
Bratislava 30. októbra (TASR) - Povodne od septembra 2012 do júla 2013 spôsobili na Slovensku škody za vyše 12,1 milióna eur. Najväčšie škody vznikli právnickým osobám a podnikateľom, a to 4,1 milióna eur, v prípade fyzických osôb to bolo takmer 1,2 milióna eur. Zvyšok tvorili škody štátu, obcí a vyšších územných celkov.


Ako ďalej vyplýva zo správy o následkoch povodní z dielne envirorezortu, opatrenia na ochranu pred veľkou vodou si vyžiadali vyše sedem miliónov eur. Na povodňové zabezpečovacie práce išlo 4,5 milióna eur a na povodňové záchranné práce 2,6 milióna eur. Vláda dnes odsúhlasila ich úhradu zo štátnej pokladnice.

Počas tohto obdobia sa povodne vyskytli v šiestich vlnách, celkovo zaplavilo územie s rozlohou vyše 15.000 hektárov. Veľká voda bezprostredne ohrozila 742 osôb, bez prístrešia sa ocitlo 245 osôb, záplavy si vyžiadali evakuáciu 150 osôb. Obete na životoch neboli. Voda zaplavila 1951 budov. Okrem toho zaplavilo aj 526 nebytových budov.

Povodne si vyžiadali 160-krát vyhlásenie III. stupňa povodňovej aktivity a 311-krát II. stupňa povodňovej aktivity. Starostovia obcí a prednostovia obvodných úradov vyhlásili mimoriadnu situáciu z dôvodu výskytu povodní v 40 oblastiach. Na území Slovenska boli vyhlásené stupne povodňovej aktivity v celkovo 327 oblastiach.

Slovensko bude na budúci rok bilancovať 10 rokov v EÚ

Budúci rok prinesie príležitosť vyhodnotiť, čo Slovensku priniesla a prináša integrácia do európskych a transatlantických štruktúr. Oslávi totiž desiate výročie vstupu do Európskej únie (EÚ) a Severoatlantickej aliancie. Okrem toho si SR pripomenie 25. výročie Nežnej revolúcie. V materiáli Zameranie zahraničnej a európskej politiky Slovenskej republiky na rok 2014, ktorý dnes schválila vláda, to uvádza Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVaEZ).

"Budeme mať priestor na to, aby sme zhodnotili, akým spôsobom sa naplnili naše očakávania, ktoré sme do politických a spoločenských zmien pred 25 rokmi vkladali aj v medzinárodnej oblasti," píše sa v dokumente. V súvislosti s desiatym výročím vstupu do EÚ pripraví MZVaEZ správu hodnotiacu desať rokov členstva. Jej súčasťou budú odporúčania pre vládu SR v oblasti európskych politík a ďalšieho smerovania európskeho projektu.

Zahraničná a európska politika SR je podľa dokumentu postavená na štyroch nosných pilieroch. Prvým z nich je bilaterálna a multilaterálna diplomacia, druhým je európska politika, tretím ekonomická diplomacia a jednotná prezentácia SR v zahraničí a posledným konzulárna agenda a pomoc občanom.

"Jednou z hlavných priorít a profilových tém zahraničnej politiky SR je podpora transformácie krajín západného Balkánu a ich približovanie k EÚ," tvrdí rezort. Predstavitelia slovenskej diplomacie plánujú dohliadať na to, aby partnerom na ich integračnej ceste neboli kladené nové podmienky. "SR bude podporovať pokračovanie dialógu medzi Belehradom a Prištinou. Čiernej Hore, ktorá úspešne napreduje v prístupových rokovaniach, ako aj Srbsku, ktoré prístupové rokovania otvorí v roku 2014, je SR pripravená poskytnúť politickú podporu i expertnú pomoc," avizuje rezort. Slovensko chce tiež podporovať pokračovanie prístupových rokovaní s Tureckom.

Oficiálnu rozvojovú pomoc chce Slovensko smerovať na tri krajiny - Afganistan, Keňu a Moldavsko. Pomoc týmto štátom má byť zacielená najmä na sektory zdravotnej starostlivosti, vzdelávania, podpory regionálneho rozvoja a budovania občianskej spoločnosti. "SR bude pokračovať vo využívaní efektívnych nástrojov a modalít oficiálnej rozvojovej pomoci, ku ktorým patrí vysielanie dobrovoľníkov, poskytovanie mikrograntov a trilaterálna spolupráca najmä s tradičnými donormi," píše ministerstvo.

Prioritou vo vízovej politike pre rezort je redukcia rozsahu vízovej povinnosti pre občanov SR.





Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Školský informačný systém PEVŠ dostupný už aj cez smartfón
<< predchádzajúci článok
Na Slovensko prichádza americká legenda Eastpak