Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

02. mája 2017

Pozor, na internetové prehliadače Slovákov útočí trójsky kôň



Bezpečnostní experti spoločnosti ESET zistili, že aj na internetové prehliadače slovenských používateľov v posledných týždňoch intenzívne útočí trójsky kôň. ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR
Bratislava 2. mája (TASR) - Bezpečnostní experti spoločnosti ESET zistili, že aj na internetové prehliadače slovenských používateľov v posledných týždňoch intenzívne útočí trójsky kôň. Používateľ je pri tomto útoku presmerovaný na web, ktorý ho presviedča, aby si do prehliadača nainštaloval rozšírenie, ktoré je v skutočnosti zbytočné a škodlivé.


Podľa Ondreja Kuboviča, špecialistu na IT bezpečnosť zo spoločnosti ESET, tieto incidenty v niektoré dni tvoria až 40 % všetkých zaznamenaných útokov v rámci Slovenska. Užívateľ môže na tohto trójskeho koňa naraziť napríklad pred sledovaním filmov alebo seriálov prostredníctvom niektorej z neplatených a neoficiálnych streamovacích stránok. Tie totiž pre spustenie vyžadujú niekoľkonásobné kliknutie na video, ktoré otvára nové okná prehliadača a zobrazuje v nich reklamy. Tieto weby majú v niektorých prípadoch aj .sk alebo .cz doménu.

Útočníci však cez niektoré z týchto reklamných okien presmerujú používateľa na web, ktorý ho presviedča, aby si nainštaloval dodatočné rozšírenia do prehliadača. Robí tak prostredníctvom pop-upov dovtedy, kým obeť neklikne na možnosť „OK“. Obeť následne presmeruje do Chrome Web Storu a prevedie inštaláciou nepotrebného a škodlivého rozšírenia do prehliadača Chrome.

"V nami skúmaných prípadoch išlo najmä o aplikácie so všeobecnými názvami ako napríklad: Triger Warnings on Campus, Olympic Atletics, Cycling at the 2016 Olympics. Ani jedna z nich nepoužívala náhľadový obrázok, nemala zatiaľ žiadne hodnotenia používateľov a na markete sa všetky objavili len pred niekoľkými dňami," upozorňuje Kubovič.

Rozšírenia pritom po inštalácii do prehliadača majú právo čítať a upravovať všetky dáta na stránkach, ktoré používateľ navštívi. Dokážu tak obeť napríklad presmerovať na inú stránku, ktorá môže obsahovať škodlivý kód alebo iný škodlivý obsah.

TASR informovala Zuzana Hošalová zo spoločnosti ESET.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Po prvom kole francúzskych volieb sa znížili obavy z rozpadu eurozóny
<< predchádzajúci článok
Macron: Nie som kanditátom bánk, svedčia o tom moje ministerské kroky