Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

08. novembra 2016

Pozor na selfie s volebnými lístkami



Barack Obama, archívne foto



Zdieľať
Barack Obama, archívne foto Foto: Twitter Bieleho domu
Washington 8. novembra (TASR) – Spojené štáty majú za sebou približne polovicu volebného dňa, samozrejme podľa toho, o ktorú časť krajiny ide. V uliciach, obchodoch a v úradoch pribúdajú ľudia s nálepkami "Volil som". Tie dostávajú vo volebných miestnostiach a niektorí ich hrdo nosia prilepené na odeve po celý deň. Iní si ich lepia na nos alebo čelo, fotia sa a zábery posielajú kamarátom a zverejňujú ich na sociálnych sieťach. Facebook vyzval svojich používateľov, aby sa pochválili tým, že volili. Vyhľadávač Google na dnes pripravil špeciálnu grafiku nabádajúcu na účasť na hlasovaní.


Volebná účasť je totiž v Spojených štátoch vždy problém. Hlasuje len približne polovica voličov. Kandidáti na prezidenta, politici, médiá aj komentátori vyzývali ľudí, aby išli voliť. V stávke je podľa nich veľa a súboj je tesný. A tak sa teraz Američania hrdo chvália tým, že občiansku povinnosť si splnili. Na jedno si však musia dávať pozor. V niektorých štátoch sa nemôžu chváliť fotografiami s vyplnenými hlasovacími lístkami.

V približne 20 štátoch je úplne v poriadku, keď sa volič odfotí s vyplneným volebným lístkom. V ďalších približne dvadsiatich je to zakázané a vo zvyšných sú pravidlá nejasné alebo rôzne.

V Kansase zákaz platí len pre členov volebných komisií. V Colorade je povolené zdieľať obsah hlasovacieho lístka, ale je zakázané fotografovať vo volebnej miestnosti.

Voľby prezidenta USA sledujeme ONLINE. Všetko dôležité nájdete TU.


Štáty ako New York a Illinois majú dokonca zavedené aj tresty za porušenie zákazu, ale málokedy ich uplatňujú, píše denník USA Today. V Illinois hrozí podľa agentúry AP za vedomé ukázanie vyplneného hlasovacieho lístka inej osobe väzenie v trvaní jedného až troch rokov.

Zákaz porušil v štáte Tennessee aj známy spevák Justin Timberlake, no úrady reagovali, že z toho nič nevyvodia.

Kritici zákazu sa pýtajú, prečo v časoch, keď sa veľká časť predvolebnej kampane odohrávala práve na sociálnych sieťach, nemôže na nich volič zdieľať svoj názor a nadšenie z hlasovania. Pomohlo by to podľa nich najmä s volebnou účasťou mladých, ktorá býva nízka.

Zástancovia zákazu si myslia, že takéto fotografie môžu byť zneužité na kupovanie hlasov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Na dvoch z piatich zadržaných sympatizantov Islamistov uvalili väzbu
<< predchádzajúci článok
Trumpov syn si zavaril, fotkou zrejme porušil zákon